Με λαμπρότητα τελέστηκε στο Ενετικό Λιμάνι της πόλης του Ρεθύμνου αγιασμός των υδάτων, στο πλαίσιο του εορτασμού των Θεοφανείων. Ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ. Ευγενίου, ο Τίμιος Σταυρός μεταφέρθηκε από τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου στην προκυμαία δια πομπής, όπου έγινε η καθιερωμένη τελετή.
Προηγήθηκε η Αρχιερατική Θεία Λειτουργία των Θεοφανείων και η τέλεση του Μεγάλου Αγιασμού στην Μητρόπολη.
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2022/01/43263634.jpeg)
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2022/01/929926.jpeg)
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2022/01/269847654_44041.jpg)
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2022/01/BD0734550-1.jpeg)
Για άλλη μια χρονιά αρκετοί ήταν εκείνοι που βούτηξαν στα παγωμένα νερά του λιμανιού για να πιάσουν τον Τίμιο Σταυρό. Για ακόμα μία φορά το πέτυχε ο Αντώνης Μακρυμανωλάκης, ο οποίος τα κατάφερε για 11η φορά!
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2022/01/agiasmos2021.jpg)