Με όπλο το τρίποντο: Πανελευσινιακός – Ρέθυμνο Aegean 72 – 87

rethymno-elefsina

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, το Ρέθυμνο επιβλήθηκε του Πανελευσινιακού εκτός έδρας με 87-72, έχοντας για μία ακόμη φορά τον Τζάστιν Χαρτ σε εξαιρετική μέρα. Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 24 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφεραν και οι Νίκος Αγγελόπουλος, Φάνης Κουμπούρας και Γιάννης Καλαμπόκης με 15, 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και πήραν το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τους Χαρτ και Αγγελόπουλο να πραγματοποιούν καλό παιχνίδι επιθετικά. Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα δεν κατάφεραν να… πιάσουν καλή απόδοση αμυντικά με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 26-15 υπέρ της ομάδας της Κρήτης. Η διαφορά στη συνέχεια μεγάλωσε για το Ρέθυμνο που κατάφερε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό και τους γηπεδούχους να μην έχουν τη δυνατότητα να αντιδράσουν. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με το Ρέθυμνο να προηγείται με 49-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο… κόλπο της νίκης βελτιώνοντας την επιθετική τους εικόνα, αλλά οι παίκτες της ομάδας του Ρεθύμνου κατάφεραν να βρουν τις λύσεις επιθετικά. Αμυντικά, ο Πανελευσνιακός δεν ήταν καλός με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 69-51 υπέρ του Ρεθύμνου, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ελπίδες για τους γηπεδούχους ήταν ελάχιστες.

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά η ομάδα της Κρήτης βρήκε τις λύσεις και κατέκτησε τους δύο βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 26-49, 51-69, 72-87.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 1, Παπαμακάριος 14 (4/6διπ., 2/5τρ.), Αράπης, Ρέιλι Ρος 10 (2/2β., 4/11διπ., 0/1τρ.), Τζόουνς 5, Φαγιέ 26 (7/11β., 8/10διπ., 1/5τρ., 11 ριμπ.), Τέρνερ 3, Μάντζαρης 13 (2/6διπ., 3/3τρ.), Αβραμίδης.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χαρτ 24 (5/5β., 5/7διπ., 3/6τρ.), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 12 (4/4β., 1/2διπ., 2/2τρ.), Αγγελόπουλος 15 (2/2β., 2/2διπ., 3/8τρ.), Ράιτ 6, Καλαμπόκης 11 (2/2β., 3/4διπ., 1/1τρ.), Λάτοβιτς 2, Αρμπετ 6 (2), Γκάμπριελ 9 (1).