Με τρίποντη «εκτέλεση» ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ρέθυμνο

AGOR-olyΈνα ξέσπασμα στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη επί του Ρεθύμνου Cretan Kings με 70-85 για την 13η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 11/26 προσπάθειες τριών πόντων και η αποτελεσματικότητά τους έξω από τα 6,75 ήταν η βάση για την τελική νίκη.

Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι ήταν το πρόσωπο της πρώτης περιόδου καθώς σημείωσε 13 πόντους με ένα χαμένο σουτ. Οι πόντοι του Αμερικανού και το επίπεδο συνεργασίας του Ολυμπιακού έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 4-9 μετά τη συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα. Το Ρέθυμνο Cretan Kings βασίστηκε στις λύσεις που έδωσαν οι Χάροου, Σχίζας, μείωσε σε 11-15 (6’), αλλά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός είχε αέρα επτά πόντων (19-26).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ μείωσαν τη διαφορά έως τα επίπεδα των τριών πόντων (30-33, 16’) απαντώντας στους πόντους του Πρίντεζη. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έκανε εκρηκτικό τελευταίο τετράλεπτο. Ο Γιάννης Αθηναίου έδωσε λύσεις τόσο μέσα από το σκοράρισμα όσο και στον τομέα της τελικής πάσας ενώ ο Τζέιμς τελείωσε τις φάσεις που πήρε μέσα στη ρακέτα. Με επιμέρους σκορ 3-17 οι Πειραιώτες επέβαλλαν τους κανόνες τους και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 33-50.

AGOR-oly2Το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που έχασε τη συνέπειά του στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στον επιθετικό πλουραλισμό τους μείωσαν τη διαφορά στους 11 πόντους (42-53, 25’) αλλά και στους εννιά πόντους (49-58, 27:30), αλλά μέσα από την ευστοχία του έξω από τα 6,75 ο Ολυμπιακός κράτησε απόσταση ασφαλείας έως το τέλος της τρίτης περιόδου (54-66).

Ανάλογη εικόνα παρουσίασε και η τελευταία πράξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις για να κρατήσει διψήφια διαφορά, ενώ οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν τρόπους ώστε να πλησιάσουν και να αποκτήσουν πιθανότητες νίκης. Με εύστοχο τρίποντο του Οντομ, οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα 14 πόντων (59-73) στα μέσα της περιόδου. Συνολικά είχαν 11/26 τρίποντα σε αντίθεση με το Ρέθυμνο Cretan Kings που είχε 4/18.

Διαιτητές: Φουφης – Πουρσανίδης – Κωνσταντινόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 19-26, 33-50, 54-66, 70-85.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 3, Σχίζας 8 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 14, Μάντεν 8, Σάφτενααρ 4, Τσακαλέρης 2, Χάροου 15 (1), Παναρετάκης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 2, Στρόμπερι 13 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης 6 (2), Όντομ 7 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Αγραβάνης 4, Χάκετ 11 (3), Αθηναίου 5 (1).