ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μεγάλη εμφάνιση για τους παλαιστές του Α.Π.Ο.Ρ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα βετεράνων

βετεράνοι του ΑΠΟΡ

Κατηγορία Β (41-45 ετών)
69 κιλά Τανσέι Σον Γρέκορυ ελευθέρα πάλη 10ος
76 κιλά Καραβάνος Μανώλης ελληνορωμαϊκή πάλη 5ος, ελευθέρα πάλη 10ος

Μεγάλη εμφάνιση από τους βετεράνους παλαιστές του «Α.Π.Ο.ΡΕΘΥΜΝΟΥ», στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Ελευθέρας και Ελληνορωμαικής πάλης που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα.

Πιο συγκεκριμένα ο Μανώλης Καραβάνος ξεκίνησε στην ελευθέρα πάλη με πολύ δυνατό αντίπαλο από το Ιράν (1ος το 2011 και 3 χρονιές 2ος), από απροσεξία βρέθηκε στην επικίνδυνη θέση για 1,5 λεπτό και όταν ξέφυγε κατάφερε να να γυρίσει το ματς σε 4-4 αλλά η κούραση ήταν πλέον εμφανές με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Στην συνέχεια ο αθλητής από το Ιράν ηττήθηκε από τον νυν πρωταθλητή από την Αρμενία με αποτέλεσμα να αποκλειστεί ο Καραβάνος και να μείνει στην 10η θέση.

Στα 69 κιλά της ελευθέρας πάλης είχαμε και τον Τανσέι Σον Γρέκορυ όπου πάρα την καλή εμφάνιση αποκλείστηκε από τον Τούρκο αθλητή (χάλκινο μετάλλιο).

Οι μεγάλες νίκες όμως ήρθαν στην ελληνορωμαϊκή πάλη από τον Μανώλη Καραβάνο. Στον πρώτο αγώνα νίκησε τον αθλητή από την Ιταλία με το εντυπωσιακό 10-0 και πτώση στο 1ο ημίχρονο, στον 2ο αγώνα νίκησε τον αθλητή από την Γερμανία (ο οποίος είχε αποκλείσει αθλητή από την Νιγηρία) με πτώση σε μισό λεπτό. Και ενώ σε άλλες κατηγορίες θα είχε φτάσει στον τελικό, λόγω της μεγάλης συμμετοχής έδωσε τρίτο αγώνα με έναν ακόμα μεγάλο αθλητή από την Ελλάδα τον Γκογκουασβίλι Βαλέριο όπου από αλλαγή τακτικής (και ο Γκογκουασβίλι ήταν αθλητής της ελευθέρας πάλης) έχασε τον αγώνα. Στον τελευταίο αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο έπαιξε με τον Τούρκο αθλητή και ενώ το ματς ήταν για αρκετή ώρα στο 0-0 ο διαιτητής έδωσε 3 παρατηρήσεις υπέρ του Τούρκου με αποτέλεσμα να χαθεί ένα σχεδόν σίγουρο μετάλλιο.

Η διοργάνωση είχε ρεκόρ συμμετοχών με πολύ υψηλό επίπεδο και δεν είναι τυχαίο που έχασε το χρυσό μετάλλιο ο Κουρτανίτζε δις ολυμπιονίκης και δις παγκόσμιος πρωταθλητής από την Γεωργία.

Ο προπονητής και βετεράνος του «Α.Π.Ο.ΡΕΘΥΜΝΟΥ» Μανώλης Καραβάνος νιώθει ευχαριστημένος που ο σύλλογος έλαβε μέρος με 2 αθλητές στην διοργάνωση και ειδικά στην ελληνορωμαϊκή που δεν είναι το δικό μας στυλ, ενώ ο τρίτος της ομάδας Φίλιππος Μαρκάκης δεν κατάφερε να παλέψει αφού ήταν απασχολημένος για πολύ καιρό ως εκπρόσωπος του «Α.Π.Ο.ΡΕΘΥΜΝΟΥ» ώστε η διοργάνωση αυτή να γίνει στο Ρέθυμνο. Παρουσιάστηκαν όμως κάποια προβλήματα και η διοργάνωση πήγε στην Αθήνα από το Ρέθυμνο μόλις τους τελευταίους 2,5 μήνες