ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μεγάλη νίκη για την Ελληνική ομάδα στο miniEURO 2013!

Ελλάδα - Λιθουανία 2-0 MiniEuro 2013

Δύο ματς για την ομάδα μας το Σάββατο, 12 Οκτωβρίου: Το μεσημέρι με την Ιταλία (13:00) και στις 19:00 για τη φάση των “16”.

Η επίλεκτη Ελληνική ομάδα επικράτησε με 2-0 της Λιθουανίας, σε ένα κατάμεστο γήπεδο και αποθεώθηκε αφού είχε την καλύτερη απόδοση από τις ομάδες που αγωνίστηκαν τη δεύτερη μέρα του miniEURO 2013 που διεξάγεται στο Ρέθυμνο.

Τα γκολ για την Ελληνική ομάδα πέτυχαν ο Καράτης στο 16ο λεπτό και ο Λεβέντης στο 19ο. Αξιοσημείωτο γεγονός του ματς η απόκρουση του Πομώνη στο πέναλτι του Ρασίνσκας στο 33ο λεπτό. Η ομάδα του Αποστόλη Γκαϊφύλλια έδειξε από τα πρώτα λεπτά την πρόθεση της να υπερέχει στο γήπεδο και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ, βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε.

Οι Έλληνες θεατές αποθέωσαν και στήριξαν δυναμικά την Ελληνική ομάδα, ανανεώνοντας το ραντεβού για το Σάββατο, 12 Οκτωβρίου, όπου θα αντιμετωπίσουν στις 13:00 την Ιταλία, στην τελευταία αγωνιστική του Α’ Ομίλου. Ελλάδα και Τουρκία είναι πρώτες στην βαθμολογία με 4 βαθμούς, ενώ Ιταλία και Λιθουανία έχουν από έναν. Λίγες ώρες μετά, στις 19:00, η Ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί στις 19:00 για τη φάση των “16”.

Ελλάδα - Λιθουανία 2-0

Όπως ήταν επόμενο το γήπεδο πήρε φωτιά και η Ελλάδα αν αναθάρρησε βγαίνοντας μπροστά, προσπαθώντας να πετύχει και τρίτο γκολ. Λευκαρίτης και Βανδώρος δεν τρίτωσαν …το καλό για την Ελληνική ομάδα, ωστόσο η νίκη είχε κλειδώσει πολύ νωρίτερα και πλέον η ομάδα του Αποστόλη Γκαιφίλια ισοβαθμεί με εκείνη της Τουρκίας στην κορυφή του Α΄ ομίλου με 4 βαθμούς.

Διαιτητές: Μπόγκομιλ Μαρίνοφ, Στόινο Τσάτσοφ (Βουλγαρία)

Ελλάδα (Αποστόλης Γκαϊφύλλια): Καραβίδας, Αντζούρης, Γκιάτης Λεβέντης, Παπαδόπουλος, Καμένος, Κουντούρης, Βανδώρος, Καράτης, Λευκαρίτης, Πομώνης (ΤΦ).
Λιθουανία (Ταρακάνοβας (ΤΦ), Μπουρστέινας, Γιουβεβίτσιους, Κοβαλέφσκι, Πουστανόβας, Γελίσεγεβ, Ρασίνσκας, Γιουργκελιόνις, Σασλακ, Ταρακάνοβας Γ..