ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μεγάλη νίκη ο ΟΠΕΡ, 3-2 την ΑΕΚ στο Ρέθυμνο

οπερ αεκΜεγάλη νίκη για ΟΠΕΡ στην 4η αγωνιστική της Α1 Βόλεϊ Γυναικών. Η ομάδα του Ντζαφέρη «πλήγωσε» την ΑΕΚ, την κέρδισε με 3-2 σετ (25-14, 25-22, 17-25, 10-25, 15-12) βάζοντας νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα πήρε τα δύο πρώτα σετ, αλλά η Ένωση με την Σπανού αντί της Κοσμά βελτίωσε πολύ την απόδοση της, πίεσε από το σερβίς κι έχοντας αποτελεσματικό μπλοκ έφτασε στο 2-2. Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι την αλλαγή γηπέδου, με τον ΟΠΕΡ να ξεφεύγει 10-7, την ΑΕΚ να πλησιάζει σε 12-10, αλλά την ομάδα του Ρεθύμνου να κατακτά τη νίκη.

«Είχαμε εξαιρετική τακτική στο σερβίς στα δύο πρώτα σετ, αλλά στην συνέχεια η ΑΕΚ ρίσκαρε πάρα πολύ στο σερβίς και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Ωστόσο στο τάι μπρέικ βρήκαμε και πάλι τον ρυθμό μας και πήραμε μια μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο» είπε ο Θανάσης Ντζαφέρης για το Ρέθυμνο ενώ ο Μανώλης Ρουμελιώτης στάθηκε πρώτα στην κακή εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα του. «Δεν παίξαμε καλά, ειδικά στην αρχή του αγώνα και παρόλο που ισοφαρίσαμε πάλι με τα λάθη που κάναμε χάσαμε το ματς. Γενικά δεν παίζουμε καλά και νομίζω ότι παλεύουμε εμείς κόντρα στα λάθη μας. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω τη νίκη του Ρεθύμνου που του αξίζουν συγχαρητήρια, αλλά σίγουρα πρέπει να διορθώσουμε αρκετά πράγματα».

Οι συνθέσεις:

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης): Σαλούστρου 11 (7/20 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Παρασκάκη 4 (2/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κλεισιάρη 18 (18/50 επ., 38% υπ. – 15% άριστες), Κατερίνη 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ), Λαγουδάκη 20 (18/42 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες), Ξαγοραράκη Β. 14 (7/17 επ., 3 άσοi, 4 μπλοκ), Παπουτσή -λ (37% υπ. – 26% άριστες) / Βροντάκη -λ, Ξαγοραράκη
Τζ., Τσελάνη

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 6 (6/8 επ.), Κωνσταντινίδου 15 (12/39 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 13 (9/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Λαμπρινίδου 12 (7/19 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 2 (2/5 επ., 18% υπ. – 06% άριστες), Καβαθά 17 (3/8 επ., 4 άσοι, 10 μπλοκ), Κακουράτου -λ (37% υπ. – 16% άριστες) / Σπανού 9 (9/22 ε., 40% υπ. – 20% άριστες), Κουνάδη, Τοντάι, Μπελιά.