Μεγάλη νίκη το Ρέθυμνο, 61-66 εκτός έδρας τον Ίκαρο

Νίκη για τους παίκτες του Ρεθύμνου έναντι του Ίκαρου με σκορ 61-66. Και οι δύο ομάδες, μέχρι πριν από τον αγώνα, ήταν ισόβαθμες με 14 βαθμούς (5 νίκες και 4 ήττες). Πλέον η ομάδα του Στέργιου Κουφού, έχει πάρει το προβάδισμα, φεύγοντας σήμερα από το Κλειστό της Γλυφάδας, με το ροζ φύλλο αγώνα.

Για τους γηπεδούχους, την αρχική πεντάδα αποτελούσαν οι Λαρεντζάκης, Βρκιτς, Φαγιέ, Γκίμπσον και Σίμτσακ. Αντίστοιχα, για τους φιλοξενούμενους οι Καλλινικίδης, Αγγελόπουλος, Ντούβνιακ, Κάρτερ και Πετγουέι.

Όλο το πρώτο μέρος ήταν απόλυτα ισορροπημένο και πολύ ανταγωνιστικό ανάμεσα στους δύο συλλόγους. Τα αρκετά λάθη των παικτών του Ρεθύμνου, βοήθησαν τους γηπεδούχους να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά υπέρ τους στο +5. Το δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, βρήκε τους Ρεθυμνιώτες πιο ανεβασμένους και έτσι οι δύο ομάδες πήραν το δρόμο για τα αποδυτήρια με τον Ίκαρο να προηγείται στο… νήμα με σκορ 31-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο έκανε δυναμικό… “μπάσιμο”! Πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό και κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τον αντίπαλο του, με αποτέλεσμα να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 45 – 48.

Οι μάχες στο τελευταίο μέρος ήταν σκληρές. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διατηρήσουν, τουλάχιστον, τη διαφορά των τριών πόντων που είχαν αποκτήσει από το προηγούμενο δεκάλεπτο και τα κατάφεραν. Συγκεκριμένα, επτά λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης οι παίκτες του Στέργιου Κουφού άνοιξαν τη διαφορά στους εννιά πόντους. Ο Ίκαρος, δεν τα παράτησε όμως και “κυνήγησε” το σκορ μέχρι και το τελευταίο λεπτό, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 66-61 υπέρ του Ρεθύμνου.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος, Μπίκας.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 31-30, 45-48, 61-66.

ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ 2, Λαρεντζάκης 13 (2), Βρικτς 8 (1), Ουάιατ, Φαγιέ 5, Γκίμπσον 12 (1), Γιαννακίδης 4 (1), Αγαδάκος, Σίμτσακ 17.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Χορν 9 (1), Κόλιμον, Καλλινικίδης, Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 7 (1), Ντούβνιακ 18 (2), Κόμματος 3, Κάρτερ 9 (1), Λάτοβιτς 2, Πετγουέι 10 (4 τάπες).