ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

NBA: Στο 3-1 η Χιτ

Ένα βήμα μακριά από το πρωτάθλημα ΝΒΑ βρίσκονται οι Χιτ, οι οποίοι νίκησαν με 104-98 τους Θάντερ στον 4ο τελικό κι έκαναν ο 3-1 στις νίκες.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Θάντερ ήταν πολύ καλύτεροι και προηγήθηκαν ακόμη και με 33-16 στην πρώτη περίοδο. Ο Λεμπρόν Τζέιμς, όμως, κατάφερε να συμμαζέψει την κατάσταση στη συνέχεια κι έτσι στο ημίχρονο η διαφορά έπεσε στους τρεις (46-49).

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους Χιτ, όμως, να μπαίνουν στη θέση του οδηγού και να μη χάνουν το προβάδισμα, καθώς ακόμη κι όταν αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο Λεμπρόν, βρήκαν τις λύσεις για να αντέξουν.

Έτσι, παρά τους 43 πόντους του Ουέστμπρουκ το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι Χιτ διατήρησαν μέχρι τέλους το πάνω χέρι και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-33, 46-49, 79-75, 104-98

Χιτ (Σπόελστρα): Τζέιμς 26 (9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουέιντ 25 (5 ριμπάουντ), Μπος 13 (9 ριμπάουντ), Μπατιέ 4 (5 ριμπάουντ), Χάσλεμ, Τζόουνς 3, Μίλερ, Τσάλμερς 25, Κόουλ 8.
Θάντερ (Μπρουκς): Ντουράντ 28 (3 ασίστ), Γουέστμπρουκ 43 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πέρκινς 4, Χάρντεν 8 (10 ριμπάουντ), Σεφολόσα 5, Ιμπάκα 4 (7 ριμπάουντ), Κόλισον 6, Φίσερ.