ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Νέα ήττα εντός έδρας για τους Ρέθυμνο Cretan Kings

Νέα ήττα για το Ρέθυμνο Cretan Kings καθώς στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης έκανε την ανατροπή (από το -15!), πήρε τη νίκη με 76-74 κι έκανε μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην Basket League.

Το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου συνεχίζει να παραπαίει και με 2-11 βρίσκεται ακόμα στις τελευταίες θέσεις του πίνακα παρέα με τον Κολοσσό και την Κύμη.

Οι γηπεδούχοι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (18-18) ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 24-14 κατάφεραν να ξεφύγουν 42-32 κι έδειχναν αν έχουν τον πρώτο λόγο για να φτάσουν στη νίκη.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να μπουν στο κόλπο της νίκης, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν απλά να πλησιάσουν λίγο πιο κοντά, καθώς στο 30′ ο φωτεινός πίνακας του «Μελίνα Μερκούρη» έγραφε 57-51.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κι αυτό που έκρινε τον αγώνα. Ο Άρης ήταν εντυπωσιακός σε άμυνα κι επίθεση, την ώρα που το Ρέθυμνο ήταν αποκαρδιωτικό, δείχνοντας για μία ακόμα φορά ότι αποτελεί μία από τις χειρότερες ομάδες της κατηγορίας. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο και μοιραία οι Θεσσαλονικείς όχι μόνο προσπέρασαν, αλλά έφυγαν και με τη νίκη πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 76-74.

Από το «ναυάγιο» του Ρεθύμνου διασώθηκε μόνο ο Ανδρέας Χριστοδούλου που σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με 17 προσπάθησε, αλλά δεν ήταν αρκετοί.