ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Νέα ήττα για την Επισκοπή

επισκοπή - γλυφάδαΟ Εθνικός Πειραιώς που επικράτησε την Κυριακή (17/1) της Επισκοπής με 1-2 για την 15η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ εθνικής.

Έτσι δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο των Ρεθυμνιωτών που παλεύουν για την παραμονή και πλέον, μόνο με θαύμα θα το πετύχουν. Αντίθετα, οι Πειραιώτες συνεχίζουν να παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι πρώτες καλές ευκαιρίες ανήκαν στον Εθνικό με τον Γκουτζέλα να αποκρούει στο 7′ δύο διαδοχικά σουτ των Σουλελέ και Λενιδόπουλου. Στο 18′ ο Νίκου σκόραρε με κεφαλιά για την Επισκοπή με το γκολ όμως να ακυρώνεται ως οφ-σάιντ.

Στο 2ο λεπτό της επανάληψης ο Εθνικός ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ μετά από εκτέλεση φάουλ του Στρατάκη και εύστοχη κεφαλιά του Σούφλα. Στο 73′ ήρθε ισοφάριση για τους Ρεθυμνιώτες με κεφαλιά του Νίκου. Στο 80′ είχαμε και δεύτερη ακύρωση γκολ για την Επισκοπή αυτή την φορά από τον Βελονάκη.

Έτσι κόντρα στη ροή του ματς, ο Εθνικός κατάφερε στο 90’ να «κλέψει» το τρίποντο με τον Τερζή να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση και να νικάει με εύστοχο σουτ τον Γκουτζέλα με το 1-2 να μένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην έναρξη του αγώνα, ο ΑΟ Επισκοπής τίμησε τον γνωστό φίλαθλο του Εθνικού, Γιάννη Ματζουράνη. Την τιμητική πλακέτα απένειμαν ο Γενικός Γραμματέας του συλλόγου, Ιωάννης Τσάλαγκας και ο Διευθύνων οικονομικός σύμβουλος Στέλιος Γαβαλάς.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Νίκος Κοτσωβός): Γκουτζέλας, Παπαδήμας, Γεωργιάδης, Νίκου, Λένγκα, Χαλκιαδάκης (82’ Λαδιανός), Φοβάκης (48’ Πάτας), Μπάτσι, Βελονάκης, Νινιωτάκης, Γούλας

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Θύμιος Γεωργούλης): Βουτσινάς, Στασινός, Παυλάκης (46’ Σούφλας), Μαντζώρος, Τερζής, Μαρτίνος, Λενιδόπουλος, Στρατάκης, Μάναλης (61’ Κατίδης), Αργυρίου, Σουλελές