Νέα ήττα για το Ρέθυμνο, 57-65 με ΑΕΚ

H ΑΕΚ κατάφερε να φύγει με το “διπλό” από το Ρέθυμνο, επικρατώντας της Ρεθυμνιώτικης ομάδας με 66-57, για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Η Ένωση ανέβηκε στο 2-1 με τη δεύτερη σερί νίκη της, με το Ρέθυμνο να αγνοεί τη χαρά της νίκης μετά από τρεις αγωνιστικές.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λαρεντζάκης με 15 πόντους, με τον Ρατάν Μέις να προσθέτει 13 πόντους, όντας εξαιρετικά άστοχος. Το ντεμπούτο του με την “κιτρινόμαυρη” φανέλα έκανε ο Σαντ-Ρος, ο οποίος είχε 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα κι 1 κόψιμο.

Από πλευράς ηττημένων δεν αγωνίστηκε ο «φευγάτος» Ντουράμ, αλλά ούτε ο αντικαταστάτης του Άαρον Τζόουνς (!), ξεχώρισε ο Μπαρτ με 17 πόντους, ενώ για ένα ακόμα ματς ήταν εκτός αποστολής ο τραυματίας Χριστοδούλου.

Οι Ρεθυμνιώτες παρουσιάστηκαν εξαιρετικά ανταγωνιστικοί κι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος. Προηγήθηκαν με 17-15 στο 10′ και με 31-30′ στο ημίχρονο. Με τον Μπαρτ να βρίσκει ρυθμό, οι γηπεδούχοι έβαλαν προβλήματα στην Ένωση και στην τρίτη περίοδο, η οποία, πάντως, βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 46-49, χάρη σε τρίποντο του Ρατάν-Μέις.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Λαρεντζάκης πήρε τη σκυτάλη, με την Ένωση να ξεφεύγει με 10 πόντους (51-61) στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου και να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-30, 46-49, 57-66.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 4, Μπαρτ 17 (2), Ραζής 4, Ντάνιελς, Μπρέισι-Ντέιβις 10 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης 2, Κλάντον 8 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουρέπης, Γκάιτον 12 (3/13 σουτ)
ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Καββαδάς 2, Γιαννόπουλος 5 (1), Ματσιούλις 2 (0/5 σουτ), Γκρίφιν 2 (1/6 σουτ), Λαρεντζάκης 15 (3), Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 10, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 8 (7 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Ρατάν-Μέις 13 (4/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη)