ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Νέα νίκη για ΟΠΕΡ, 3-2 τον Λαρισαϊκό

ΟΠΕΡΜετά τον Αίαντα Ευόσμου και την ΑΕΚ ήταν χθες (22/11) η σειρά του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού να γνωρίσει την ήττα στο Ρέθυμνο από τον ΟΠΕΡ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1 γυναικών. Μετά από αμφίρροπη αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες το Ρέθυμνο κατάφερε να προηγηθεί 2-0 σετ αλλά τελικά να πάρει δύσκολη νίκη με 3-2 σετ απέναντι στη μαχητική ομάδα της Λάρισας.

Ο Φιλαθλητικός ήταν πολύ ανταγωνιστικός και στην τελική ευθεία των δύο πρώτων σετ το προβάδισμα καθώς ήταν μπροστά με 22-23 και 22-24 αντίστοιχα, αλλά σε εκείνα τα σημεία μίλησε η εμπειρία του ΟΠΕΡ που κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί με 2-0.

Κι ενώ αυτή η εξέλιξη έπρεπε να δώσει ψυχολογική ώθηση στον ΟΠΕΡ, ο Φιλαθλητικός ήταν αυτός που μπήκε ακόμη πιο δυνατά κερδίζοντας εύκολα το τρίτο σετ και κάνοντας μια μικρή ανατροπή στο δ’ σετ όταν το εις βάρος του 11-8, μετατράπηκε σε 13-18 για να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ όμως το αρχικό 4-4 έγινε 8-5 για τον ΟΠΕΡ που έφτασε στο 13-8 για να μειώσει ο Φιλαθλητικός σε 14-12, αλλά στην επόμενη φάση η ομάδα Ρεθύμνου πήρε τον πόντο που της χάρισε και τη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 26-24, 13-25, 18-25, 15-12)

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Σαλούστρου, Παρασκάκη, Κλεισιάρη, Κατερίνη, Λαγουδάκη, Ξαγοραράκη Β., Παπουτσή -λ / Βροντάκη -λ, Ξαγοραράκη Τζ., Τσελάνη.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Πράππας): Τσοπούλου, Τουσιούδη, Γεροβασιλείου, Ντόνα, Δίρβα, Τζούριτς, Αναγνωστοπούλου -λ / Χατζηελευθερίου -λ, Μαυροπάνου.

Οι δηλώσεις των προπονητών

«Θέλουμε βελτίωση»
Ο προπονητής του Ρεθύμνου Θανάσης Ντζαφέρης δήλωσε: «Αυτό που κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι είναι η νίκη, αλλά πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο σε κάποια πράγματα στις προπονήσεις προκειμένου να βελτιώσουμε την απόδοση μας».