Νέα σπουδαία εμφάνιση για Ρέθυμνο, 67-78 με Κόροιβο!

Το Ρέθυμνο (12-12) επικράτησε του Κόροιβου (7-17) με 78-67 και εδραιώθηκε στην πρώτη «οκτάδα» της κατάταξης, αφήνοντας την ομάδα της Ηλείας σε δύσκολη θέση.

arnold-agor

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα ανέβηκε στο 12-12 στην κατάταξη, σημειώνοντας την 3η εφετινή νίκη της μακριά από το «Μελίνα Μερκούρη» κι άφησε τον Κόροιβο στο 7-17, για να διεκδικήσει την παραμονή του στα επόμενα παιχνίδια, ενώ απομένουν δυο αγωνιστικές για το φινάλε της regular season.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο κλειστό της Ήλιδας όταν ο Άρνολντ ισοφάρισε σε 11-11, όμως ο Κόροιβος έκανε σερί 5-0 κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 16-11 με το καλάθι του Μιλουτίνοβιτς. Ο Πόλαρντ έστειλε τη διαφορά στο +5 (29-24, 16’40”) με 2/2 βολές όμως το Ρέθυμνο δεν επέτρεψε στον Κόροιβο να ξεφύγει στο σκορ, μειώνοντας αρχικά σε 33-32 με τον Λέμον και ισοφαρίζοντας στο 34-34 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Το τρίποντο του Τάλτον έκανε το 49-53 στο 28’02” ενώ ο Χριστοδούλου διαμόρφωσε το 52-55 στο 30′ για το Ρέθυμνο που διατηρούσε σταθερά μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο απέναντι στους γηπεδούχους. Ο Γκότσερ ισοφάρισε σε 57-57 ωστόσο τα back2back τρίποντα των Τάλτον, Χριστοδούλου διαμόρφωσαν το 57-63 στο 33’51”. Ο Λέμον ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (65-76) στα 1’41” για το φινάλε. Τελικά οι Ρεθυμνιώτες κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλους του ματς και εδραιώθηκαν στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης, επικρατώντας με 67-78.

Κορυφαίος ο Τορλίν Φιτζπάτρικ που άγγιξε το double-double με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ στα 29’46” που έμεινε στο παρκέ. Από κει και πέρα, ο Τάλτον ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 25’05”.

“Κλειδί” ο Άρνολντ που έδωσε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, έχοντας μεγάλη συμβολή στην εκτός έδρας νίκη του Ρεθύμνου.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-34, 52-55, 67-78.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 15 (3), Μιλουτίνοβιτς 3, Σταρκς 12, Μιχάλογλου 2, Σανέ 5, ΜακΚλέλαν 18 (2), Σαχπατσίδης 2, Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 10.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας 3, Ραζής, Χριστοδούλου 6, Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 13 (3), Σάφτεναρ 11 (1), Τάλτον 15 (3), Γιαννόπουλος 10 (1), Λέμον 10.

Οι δηλώσεις των νικητών:

Σταύρος Μυκονιάτης: «Εμείς ξεκινήσαμε το παιχνίδι με καθαρά αμυντικό προσανατολισμό, προσπαθήσαμε να κόψουμε το τρανζίσιον του αντιπάλου το οποίο είναι πάρα πολύ δυνατό και νομίζω σ’ αυτό το κομμάτι ήμασταν αρκετά συνεπείς.

Βέβαια στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλή τύχη στα σουτ που βάλαμε και πραγματικά στο δεύτερο ημίχρονο ψάχναμε ένα διάστημα στο οποίο θα μπορέσουμε να ανοίξουμε λίγο το παιχνίδι, όσον αφορά την επίθεση για να μπορέσουμε να βάλουμε κάποια σουτ. Νομίζω ήταν καθοριστικό το παιχνίδι του Γκάρι Τάλτον, ο οποίος έβαλε δύο μεγάλα σουτ και έτσι το παιχνίδι άνοιξε και το φέραμε στο σχεδιασμό που είχαμε κάνει».

Χάρης Γιαννόπουλος: «Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι και ξέραμε ότι έπρεπε να παίξουμε 100% . Από την αρχή ξέραμε ότι δεν έπρεπε να αφήσουμε τον Κόροιβο να φύγει μπροστά. Προσπαθήσαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ και να περιορίσουμε γρήγορα το παιχνίδι.

Ξέραμε ότι για τον Κόροιβο ήταν ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου και ξέραμε ότι εάν μέναμε κοντά στο σκορ θα παίρναμε το παιχνίδι όπως και έγινε και αυτό έγινε και λόγω της κούρασης των παικτών του Κοροίβου. Ο στόχος μας ήταν να περιορίσουμε το παιχνίδι και να επιτρέψουμε στον Κόροιβο να βρει ρυθμό».