ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Νίκη για το Ρέθυμνο που ελπίζει για playoffs!

Στις νίκες επέστρεψε το Ρέθυμνο το οποίο επικράτησε με ιδιαίτερη άνεση των Τρικάλων με και μπήκε ξανά στο κόλπο για την κατάληψη της 8ης θέσης που οδηγεί στα playoffs.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, ενώ από το β’ δεκάλεπτο και έπειτα άνοιξαν τη διαφορά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι πλήρως την υπεροχή που είχαν κάτω από τη ρακέτα τόσο με τον Λι όσο και με τον Γκούντγουιν, την ώρα που και οι περιφερειακοί της ομάδας πρόσφεραν με τον τρόπο τους, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί αυτή η διαφορά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Ρέθυμνο να έχει στην πεντάδα του τους Χίκι, Μούντι, Ντάνιελς, Γιαννόπουλο και Κώττα, την ώρα που τα Τρίκαλα ξεκινούσαν με τους Καλογιαννίδη, Μόρις, Σλαφτσάκη, Καραγιώργο και Τέγιτς. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, όμως το ξέσπασμα του αρχηγού, Χάρη Γιαννόπουλου, και του Λι έδωσε προβάδισμα στο Ρέθυμνο, το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-20.

Η συνέχεια βρήκε τους Ρεθυμνιώτες έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με τα Τρίκαλα να έχουν ελάχιστες επιλογές στο παιχνίδι τους, μιας και είχαν κατέβει στο νησί με μόλις 8 παίκτες. Το Ρέθυμνο έτρεξε ένα σερί 19-2, με τον Λι να κάνει σχεδόν ότι θέλει, έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ μέσης απόστασης, ενώ κέρδιζε παράλληλα με ευκολία φάουλ από τους αντίπαλους “ψηλούς”. Την ίδια ώρα ο Χριστοδούλου έδειχνε αρκετά ανεβασμένος και με τα ντράιβ του βοηθούσε επιθετικά την ομάδα με αποτέλεσμα να ανοίξει τόσο πολύ η διαφορά στο σκορ. Τα Τρίκαλα μείωσαν στους 15 με τον Μόρις και τον Καλογιαννίδη, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να ανεβάζουν ξανά στροφές και το ημίχρονο να κλείνει στο 56-32.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, Άντονι Λι, να είναι ο… μόνιμος σκόρερ του Ρεθύμνου στα πρώτα 3′ λεπτά. Τα Τρίκαλα προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ όποτε εμφανίζονταν κενά διαστήματα στο σκορ, ο Γιαννόπουλος έπαιρνε τη… μπαγκέτα και χτυπούσε από τα 6,75. Τα Τρίκαλα είχαν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 20 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετοί για να επανέλθουν στο παιχνίδι.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε περισσότερο τυπική διαδικασία με τον Νίκο Βετούλα να ρίχνει στο παρκέ τον Ντίσιλντς προκειμένου να πάρει τα απαιτούμενα λεπτά συμμετοχής για να ενσωματωθεί στην ομάδα. Ο Μούντι μπορεί να μην έκανε τον… θόρυβο των προηγούμενων αγώνων, όμως με το τρίποντο του έφτασε τη διαφορά στους 30 (83-53), ενώ από εκεί και έπειτα ο στόχος ήταν το θέαμα και η 100αρα, η οποία δεν άργησε να έρθει, με τους Ρεθυμνιώτες να φτάνουν με σχετική άνεση τους 103 πόντους.

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του Άντονι Λι, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει double double με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ κερδίζοντας και με το παραπάνω τις εντυπώσεις. Άξιοι συμπαραστάτες για ένα ακόμα παιχνίδι ο αρχηγός, Χάρης Γιαννόπουλος, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από τα 6,75 με 4/12 τρίποντα και ο Στέφαν Μούντι με 12 πόντους και 6 ασίστ.. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Χριστοδούλου με 16 πόντους και 3 ασίστ, την ώρα που και ο Γκούντγουιν μέτρησε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 56-32, 79-52, 103-67

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Κώττας 6, Μούντι 12, Γιαννόπουλος 16, Χίκι (8 ασίστ), Γκούντγουϊν 12, Χριστοδούλου 17, Στεφανίδης 2, Δραγάτης 2, Θεοδωρίδης 3, Λι 23, Ντισίλντς 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Σλαφτσάκης 3, Καραγιώργος 12, Τέγιτς 12, Καλογιαννίδης 14, Μόρις 22, Γιανναράς 4, Τάταρης.