ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Νίκη για το Ρέθυμνο στο Κύπελλο «Μάχης Κρήτης»

Η Μικτή ομάδα του Ρεθύμνου πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου «Μάχης Κρήτης», επικρατώντας 3-1 της αντίστοιχης του Ηρακλείου.

Το Ηράκλειο που έμεινε εκτός τελικού μετά από δύο χρόνια, είχε χαμένη ευκαιρία στο 16’ με τον Ζηδιανάκη, ενώ στο 25’ έγινε το 1-0 για το Ρέθυμνο με αυτογκόλ του Γωνιωτάκη. Στη συγκεκριμένη φάση υπήρχαν πολλά παράπονα για το φάουλ που υπέδειξε ο διαιτητής.

Το Ρέθυμνο απείλησε για δεύτερο γκολ με τον Αλιάι στο 28’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Ματαλλιωτάκη.

Στην επανάληψη, η Μικτή της ΕΠΣΡ ξεκίνησε δυναμικά και στο 48’ είχε δοκάρι με τον Γερωνυμάκη, ενώ στο 61’ πέτυχε το 2-0 με εύστοχο πέναλτι του Γύπαρη. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τουρνάκης σημείωσε το 3-0 και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο ίδιο χρονικό σημείο, επειδή πανηγύρισε βγάζοντας τη φανέλα.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων το Ηράκλειο πέτυχε το γκολ της τιμής, με τον Τσαμαντιώτη να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

ΕΠΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Μαρινάκης, Δρανδάκης, Σωπασής, Γκεοργκιέβσκι, Λιονής, Βαρούχας, Τουρνάκης, Γερωνυμάκης, Τζωρτζινάκης, Αλιάι, Γύπαρης (Μπουρνέλης, Μελαδάκης, Καλονάκης)

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ: Ιατράκης, Κουτεντάκης, Μαρκατάτος, Ματαλιωτάκης, Γωνιωτάκης, Τσακόνι, Ανδρουλάκης, Βασιλάκης, Σταυρουλάκης, Ζηδιανάκης, Τσαμαντιώτης (Λιανέρης, Θεοδωράκης, Αναστασιάδης, Τσατσάκης)