Νίκη παραμονής για Τρίκαλα, εύκολα το Ρέθυμνο με 75-63

Τρίκαλα -ΡέθυμνοΣε ένα παιχνίδι στο οποίο θεωρητικά θα ήταν δύσκολο για τα Τρίκαλα, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη κατέφερε να πάρει ένα προβάδισμα από την αρχή και να φτάσει εύκολα τελικά στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με 75-63.

Ο Έλληνας τεχνικός, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του, τον Γιώργο Γεωργάκη (υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα), είδε τους υπόλοιπους παίκτες του να εκτελούν κατά γράμμα τις οδηγίες του και να φτάνουν στην τελική επικράτηση.

Ο Κρις Έβανς ήταν αυτός που πήρε τους νικητές στις πλάτες του έχοντας 25 πόντους και 12 ριμπάουντ, κάνοντας νταμπλ – νταμπλ, ενώ από τους φιλοξενούμενους χαμηλά έμειναν οι Χαρτ και Γκάμπριελ.

Τα Τρίκαλα πήραν το προβάδισμα από την αρχή με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 26-14. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν λύσεις και η διαφορά των 12 πόντων παρέμεινε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-28). Η εικόνα και η διαφορά παρέμεινε ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο (57-45), ενώ στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 75-63.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 40-28, 57-45, 75-63

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Έβανς 25 (3), Περούνιτσιτς 3 (1), Γιούιν 12, Γιαννακίδης 6 (2), Πέτροβιτς 6 (2), Πάνος 8, Πορίνι 2, Σαπ, Δεληγιάννης 11, Ματαλόν 2, Φούντας, Νικολόπουλος.

Ρέθυμνο Aegean (Καλαφατάκης): Χαρτ 8 (1), Καλλινικίδης, Κουμπούρας, Αγγελόπουλος, Ράιτ 11 (3), Καλαμπόκης 7 (1), Κανονίδης 3 (1), Σίννης 3 (1), Λάτοβιτς 13 (2), Εζιούκβου, Ντρτσα 8, Γκάμπριελ 10 (2).