ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Nίκη στην παράταση για το Ρέθυμνο (104-97)

Το Ρέθυμνο δεν πανικοβλήθηκε από το καλό ξεκίνημα του Προμηθέα Πατρών στο «Μελίνα Μερκούρη» και, κάνοντας την ανατροπή, πήρε τη νίκη στην παράταση με 104-97!

rethumno

Τέλος στο αρνητικό σερί, δύο ηττών, έβαλε η ομάδα του Ρεθύμνου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League, με το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα ακόμα να αναζητεί το πρώτο «διπλό» του στη μεγάλη κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη ανέβασαν σταδιακά «στροφές» και εξασφάλισαν το ροζ φύλλο στο έξτρα πεντάλεπτο με κορυφαίο τον Άρνολντ που είχε 21 π., ενώ double double με 20 π. και δέκα ριμπάουντ είχε ο Κράβιτς. Οι 27 π. του Κλαρκ δεν έφθασαν για τους Αχαιούς.

Ο Προμηθέας Πατρών προηγήθηκε με 9-2 και 22-16, έχοντας «όπλο» το καλό περιφερειακό σουτ του, ενώ διατήρησε το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο (25-35, 28-40), πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν και «μαζέψουν» τη διαφορά στο ημίχρονο (40-47). Οι Ρεθυμνιώτες συνέχισαν δυναμικά και στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σερί 12-2 πέρασαν μπροστά με 64-63 στο 29’, ενώ με σερί 5-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο ξέφυγαν στο 69-65.

rethymno_cretan_kings-promitheas_17

Οι Πατρινοί, ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους και ισοφάρισαν σε 73-73, με το «Μελίνα Μερκούρη» να παίρνει… φωτιά. Το Ρέθυμνο πήρε προβάδισμα νίκης, με 89-84, αλλά και πάλι ο Προμηθέας αντέδρασε κι έστειλε το ματς στην παράταση με τον Κλαρκ. Εκεί οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 93-91, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» νέο σερί με 9-0 (100-93) και να «καθαρίζουν» την επικράτηση.