Νίκη στο θρίλερ ο Άρης, 73-67 το Ρέθυμνο

Άρης - Ρεθυμνο

Δεν τα κατάφερε το Ρέθυμνο Aegean στο ματς – θρίλερ του Αλεξάνδρειου και ηττήθηκε από τον Άρη Θεσσαλονίκης με 73-67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο επέβαλλε τον ρυθμό του, με τον Καλαμπόκη να είναι ο παίκτης που έκανε μεγάλη… ζημιά με δέκα πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-8 και με 5-10 στο τέταρτο λεπτό, ο Άρης αντέδρασε και προηγήθηκε με 12-10 αλλά και πάλι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-21 και με 20-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης παρουσιάστηκε καλύτερος στην άμυνα, ο Μποχωρίδης σταμάτησε τον Καλαμπόκη και το Ρέθυμνο δεν βρήκε άλλες λύσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η κρητική ομάδα να μην σκοράρει για σχεδόν έξι λεπτά και ο Άρης να προηγηθεί με 26-21, κάνοντας ένα σερί 9-0. Οι «κίτρινοι» είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους και έφτασαν την διαφορά στους 13 πόντους (39-26) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 22-5.

Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο αντέδρασε χάρη στους Καλαμπόκη και Γκάμπριελ, αλλά κυρίως λόγω των λαθών του Άρη. Έτσι με ένα επιμέρους σερί 21-4 κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά και να προηγηθεί με 43-47 στο 26ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν σε 49-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με το Ρέθυμνο να προηγείται στο μεγαλύτερο διάστημα. Ο Πελεκάνος ανέλαβε… δράση και μπόρεσε με δικούς του πόντους να αλλάξει την ισορροπία του αγώνα και να κάνει το 63-61 και το 68-63 στο 38ο λεπτό. Οι Κρητικοί έκαναν λάθη, οι «κίτρινοι» ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πήραν την νίκη με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-26, 49-49, 73-67.

Άρης: Μποχωρίδης 10 (1), Χαντ, Πελεκάνος 10 (1), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (2), Μούρτος 8 (2),Αθηναίου 16 (1).

Ρέθυμνο: Χαρτ 1, Καλλινικίδης 6 (1), Αγγελόπουλος, Κουμπούρας, Ράιτ 4, Καλαμπόκης 23, Λάτοβιτς 5, Εζιούκου 13 (10ρ.), Ντρτσα, Γκάμπριελ 15 (2).