ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Νικητής ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με την Ούνιξ – Μετά από 2 παρατάσεις ο ΠΑΟΚ

osfp-unics

Την τρίτη ημέρα του 4ου Διεθνούς Τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», η αυλαία άνοιξε με τον αγώνα Ολυμπιακός – Ούνιξ Καζάν, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνει τη νίκη με σκορ 70-65.

Το ματς:

Η Ούνιξ ξεκίνησε το ματς με τρίποντο του Καϊμακόγλου (0-3). Από εκεί και έπειτα οι ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει την μεγαλύτερη διαφορά στο ημίχρονο με 35-28 στο 27’, από τρίποντο του Σπανούλη.Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 35-29 υπέρ των ερυθρόλευκων με κορυφαίο παίκτη τον Σπανούλη, ο οποίος είχε μέχρι εκείνο το σημείο 8 πόντους και 5 ασσίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο 25’ με τον Φίσερ (39-38). Ο Ολυμπιακός αύξησε την απόδοση του στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο σκορ με +10 (65-55) στο 35’. Η Ούνιξ έκανε την αντεπίθεση της και με σερί 10-0 ισοφάρισε σε 65-65, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ματς, όμως ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 1 βολή και ένα τρίποντο (προηγήθηκαν βήματα του Σπανούλη που δε στηρίχτηκαν) χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 70-65.

Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Λάνγκφορντ με 14 πόντους.

Διαιτητές: Γκόντας, Αναστόπουλος, Ψαριανός
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-29, 52-45, 70-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (2), Χάντερ 8, Ντάνστον 10 (4ριμπ, 2κλεψ), Σπανούλης 13 (3), Μάντζαρης 6 (1), Καββαδάς, Σλούκας 3, Κατσίβελης 5 (1), Λαφαγιέτ , Λοτζέσκι 12 (1), Αγραβάνης 3 (1)
Ούνιξ Κάζαν (Πεδουλάκης): Γουάιτ 12 (1), Λάνγκφορντ 14 (1), Ζήσης 7 (1), Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 8 (1), Μπίκοφ, Λικοντέι, Σανικίτζε 5 (1), Φίσερ 8, Κουμπάνοφ 2, Τζέρελς 9 (2)

Μετά από δύο παρατάσεις ο ΠΑΟΚ

Σε δύο παρατάσεις κρίθηκε ο συναρπαστικός αγώνας μεταξύ ΠΑΟΚ και Αλ Ριγιάντι, με τον πρώτο να παίρνει τελικά τη νίκη με 98-92, σε ένα ματς διαφήμιση του μπάσκετ. Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε και η τρίτη μέρα του 4ου Διεθνούς Τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης». Άξιο αναφοράς αποτελεί το γεγονός ότι αυτή ήταν η τέταρτη παράταση σε πέντε αγώνες στην διοργάνωση.

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι με τον Κάρτερ να σημειώνει τους πρώτους 5 πόντους της ομάδας του (5-2). Η μεγαλύτερη διαφορά για την ομάδα από την Θεσσαλονίκη ήρθε στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με καλάθι του Λάνγκφορντ (20-13). Η Αλ Ριγιάντι πίεσε με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 34-35 και τον Άχμαντ να γράφει το αποτέλεσμα ημιχρόνου με το σκορ στο 34-37 υπέρ της ομάδας του Λευτέρη Σούμποτιτς. Αλάνθαστος σε σουτ δύο και τριών πόντων ο Λάνγκφορντ, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους (3/3διπ., 2/2τρίπ.).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 48-43 με τον Βον. Από εκείνο το σημείο πήραν μπρος οι παίκτες της Αλ Ριγιάντι και με επιμέρους σκορ 19-8 υπέρ τους, ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος (56-62). Στη συνέχεια, κατάφεραν να προηγηθούν και με 10 πόντους (59-69), με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά ξανά λίγο πριν τη λήξη και να φέρνει το ματς στον πόντο (72-73) στο 39’. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, με τον Χαραλαμπίδη να ευστοχεί σε σουτ δύο πόντων λίγο πριν την εκπνοή και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (77-77 κ.α).

Στην παράταση ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με καλάθι του Όντουμ (79-77), ενώ απάντησε ο Άχμαντ για την ομάδα από την Ασία (79-79). Στα 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Αλ Ριγιάντι προηγήθηκε με 83-85, κάνοντας τον αγώνα θρίλερ στο φινάλε. Ο Χαραλαμπίδης ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και έφερε εκ νέου τον αγώνα στα ίσα με 85-85, στέλνοντας τις δύο ομάδες σε δεύτερη παράταση.

Στην δεύτερη και τελευταία παράταση ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο και ο Λιάπης με 2/2 βολές έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους με 90-85. Ο Όντουμ με 4 συνεχόμενους πόντους αύξησε την διαφορά στο +7 (94-87) αλλά η Αλ Ριγιάντι είχε τις απαντήσεις και με σερί 5-0 μείωσε στο καλάθι (94-92). Ο Βον, όμως, με καλάθι 2 πόντων έδωσε την χαριστική βολή στην Αλ Ριγιάντι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 98-92.

Διαιτητές: Σχινάς, Κορομηλάς, Σώμος

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-37, 56-62, 79-79(κ.α.), (85-85α’ παρ.) 98-92.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 18 (3), Χαραλαμπίδης 20 (3), Λιάπης 4, Κακαρούδης 3 (1), Δέδας 9 (2), Σαλούστρος 4, Μαργαρίτης 5, Λάνγκφορντ 12 (2), Βον 11, Όντουμ 12.

Αλ Ριγιάντι (Σούμποτιτς): Αμπντελνούρ 6, Σαούντ 11 (2), Μαχμούντ, Φακχεντάιν, Ρας 21 (1), Ιμπραχίμ, Αχμάντ 21 (1), Χαϊντάρ 14 (3), Γουντς 13, Γκαφάρι 4, Μαρτίνεζ, Αράκτζι 2.