Νικητής στο ντέρμπι το Ρέθυμνο, 77-71 τον Απόλλων Πατρών

Πορεία τετράδας πραγματοποιεί και φέτος το Ρέθυμνο, που νίκησε 77-71 τον εκπληκτικό Αργυρόπουλο και κατ’ επέκταση τον Απόλλων Πατρών κι έφτασε τις 5 νίκες.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 5-0, έπειτα από καλάθι του Κάρτερ, ενώ ο Αργυρόπουλος μείωσε σε 5-2 και ο Κόλιμον ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (7-2). Παρόλα αυτά, ο Απόλλων αντέδρασε και με τον Πέτροβιτς πέτυχε το 12-10, φέρνοντας την διαφορά στους δύο πόντους.

Ο Κόλιμον στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Κρητικούς (17-14) για να κάνει ο Αγγελόπουλος με 1/2 βολές το 22-20. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (27-21). ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Άκη Καλλινικίδη.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Τέρνερ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 27-23, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς πόντο για περίπου τρία λεπτά. Ο Αργυρόπουλος με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 27-30 και ο Λιανός ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (27-32).

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν με τους Πέτροβιτς και Τέρνερ να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων (38-41), καθώς μείωσε για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ο Τσόχλας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα καταφέρουν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών. Ο Ντούβνιακ έκανε το 51-43, ενώ ο Λάτοβιτς στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης σημείωσε το 56-43 για την ομάδα του Στέργιου Κουφού, με τον Μπράουν να πετυχαίνει το 58-46 με δύο εύστοχες βολές.

Ο Τέρνερ έκανε το 58-51 με τον Μπράουν να σημειώνει το 61-54 ύστερα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Το Ρέθυμνο συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Μπράουν και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος προσπάθησε στο τέλος να μαζέψει την διαφορά με 77-71, κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 38-41, 61-54, 77-71.

Ρέθυμνο (Κουφός): Μπράουν 15(2), Καλλινικίδης 4, Κόλιμον 12(2), Αγγελόπουλος 3, Τσόχλας 5(1), Ντούβνιακ 10(1), Κόμματος 2, Κάρτερ 8, Λάτοβιτς 13(2), Πέτγουεϊ 5.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 3, Αργυρόπουλος 23(2), Καπερώνης, Γκραντ 6, Λιανός 5(1), Πέτροβιτς 11(1), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 10(2), Τέρνερ 13, Κρόλο.

Κουφός: “Το πιο δύσκολο παιχνίδι!”

Ο Έλληνας τεχνικός της ομάδας της Κρήτης τόνισε αναλυτικά μετά το τέλος του αγώνα: «Πιστεύω ότι δεν ήταν τυχαίο όταν είπα ότι το σημερινό παιχνίδι θα ήταν το πιο δύσκολο για εμάς μέχρι τώρα. Όλα τα παιχνίδια μεταξύ μας με την Πάτρα κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ήταν ένα παιχνίδι που σε κάνει περισσότερο σοφό ή αποκτάς μεγάλες γνώσεις μέσα από το παιχνίδι. Η Πάτρα είναι μια ομάδα που αν δεν σου αρέσει να διαχειρίζεσαι πολλά πράγματα στο παιχνίδι βρίσκεσαι στο καναβάτσο πολύ γρήγορα χωρίς να καταλάβεις τι έχει γίνει. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Νίκο (Βετούλα) για την άνοδο και γενικά για την δουλειά που κάνει γιατί έχω ξαναπεί ότι αυτή ομάδα θα είναι μια από τις εκπλήξεις του φετινού πρωταθλήματος.

Πιστεύω ότι κάποια καλάθια που πέτυχε ο Μπράουν κανονικά έπρεπε να κρίνουν το παιχνίδι σε κάποιες αδυναμίες του αντιπάλου στην τρίτη περίοδο, αλλά η Πάτρα είναι τόσο σκληρή που μπορεί και γυρίζει όλα τα παιχνίδια. Όσο για την τελευταία φάση η εντολή στο τάιμ άουτ είναι να κρατήσουμε την μπάλα και στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα να πετάξουμε την μπάλα στο καλάθι. Ο Ούρος σούταρε στα 12 δευτερόλεπτα και αυτό άλλες φορές κρίνει το προπονητή, αλλά τελικά το έβαλε και δόξα το Θεό πήραμε αυτή την μεγάλη νίκη. Συγχαρητήρια στον Ντούβνιακ που το έβαλε και εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα της Πάτρας».

Ο Ούρος Ντούβνιακ δήλωσε με την σειρά του: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και εμείς ξέραμε ότι είναι καλή ομάδα και έχει κερδίσει τρία παιχνίδια συνεχόμενα. Περιμέναμε ότι θα ξεκινήσουν δυνατά το παιχνίδι και αυτό έκαναν. Δεν μπορούμε να πούμε ότι ήμασταν συγκεντρωμένοι ακριβώς σε ότι είχαμε πει στο σκάουτινγκ για την προετοιμασία του παιχνιδιού, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ήμασταν καλοί στο τρίτο δεκάλεπτο και έπρεπε να τελειώσουμε το παιχνίδι αλλά δυστυχώς κάναμε κάποια λάθη ανεπίτρεπτα. Αυτό που μετράει είναι η νίκη και καταφέραμε και κερδίσαμε».