Στην Αθήνα για να αγωνιστούν στο 3ο Πανελλήνιο Κύπελλο Φιλίας που διοργάνωσε ο Α.Ο. Ξιφασκίας Αιγάλεω βρέθηκαν το Σαββατοκύριακο 6-7 Απριλίου οι Ρεθεμνιώτες ξιφομάχοι.
Το Σάββατο 6 Απριλίου αγωνίστηκαν οι ξιφομάχοι των αναπτυξιακών ηλικιακών κατηγοριών 8-10 ετών και 11-13 ετών οι οποίοι έκαναν πολύ καλές εμφανίσεις και άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Κατά σειρά αγωνίστηκαν και έλαβαν τις παρακάτω θέσεις:
Αγόρια 11-13 ετών
Δρανδάκης Διονύσης 20η θέση
Τζιρτζιλάκης Άρης 47η θέση
Αγόρια 8-10 ετών
Ξενάκης Ιωάννης 27η θέση
Έξαρχος Δημήτρης 29η θέση
Κορίτσια 11-13 ετών
Λίτινα Ζωή 20η θέση
Μαλλιαρού Κων/να 33η θέση
Μαλλιαρού Ιωάννα 34η θέση
Κορίτσια 8-10 ετών
Ματσατσίνη Νίκη 13η θέση
Δρανδάκη Μαρίνα 14η θέση
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2024/04/434566260_467938288896683_8674021777034129085_n.jpg)
Την Κυριακή 7 Απριλίου στην κατηγορία 14-17 ετών αγωνίστηκε ο Δρανδάκης Παντελής ο οποίος καταγράφηκε ως ο πρώτος αθλητής με σύνδρομο Down που συμμετείχε σε αγώνες ξιφασκίας.
Η συμμετοχή του Παντελή σκόρπισε ενθουσιασμό, όχι μόνο στην οικογένεια της Ρεθεμνιώτικης ξιφασκίας , αλλά και σε όλους τους παρευρισκόμενους στο Ολυμπιακό Στάδιο , αθλητές , προπονητές, γονείς και θεατές. Για την ιστορία ο Παντελής Δρανδάκης έλαβε την 39η θέση και την 1η θέση στην καρδιά όλης της Ελληνικής ξιφασκίας.
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2024/04/434863314_467938275563351_2628170703126652159_n.jpg)
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2024/04/434921508_754589826761630_8656055818298010259_n.jpg)
Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή τους και φυσικά τον Α.Ο.Ξ. Αιγάλεω για την άψογη διοργάνωση και φιλοξενία.
Επόμενος στόχος η διοργάνωση του 1ου Crete Fencing Camp ‘’Κρητικοί Σωματοφύλακες’’ με συμμετοχή μικρών ξιφομάχων από όλη την Κρήτη που θα διεξαχθεί στο Ρέθυμνο το Σαββατοκύριακο 20-21 Απριλίου.