ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ο μακελ-Άρης στους «32» του Eurocup!

άρης στους 32 eurocupΜε ένα απίστευτο ξέσπασμα στην 4η περίοδο ο Άρης “διέλυσε” τη Μπάνβιτ με 72-53 στο κατάμεστο και απόρθητο “Nick Galis Hall” και πανηγύρισε με τον καλύτερο τρόπο την εξασφαλισμένη πρόκρισή του στους “32” του Eurocup και μάλιστα ως πρώτος του 4ου ομίλου.

Εκδίκηση από τους “κίτρινους” για την ήττα στο ματς του πρώτου γύρου στην Τουρκία. Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο ΜακΝίλ με 20 πόντους ενώ οι Ουάιτ και Χάγκινς πρόσθεσαν από 12. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόνσον με 20 πόντους.

Το ξεκίνημα του Άρη στην αναμέτρηση ήταν εξαιρετικό και σε διάστημα δύο λεπτών προηγήθηκε με 7-0 ωστόσο, στη συνέχεια η Μπάνβιτ “ξύπνησε” και πέρασε μπροστά στο σκορ με σερί 8-0 (7-8). Με οδηγό τον Τζόνσον στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-16 στο τέλος της 1ης περιόδου ενώ στη συνέχεια το ματς μετατράπηκε σε… μονομαχία μεταξύ Κοέν και Τζόνσον.

Οι “κίτρινοι” πάτησαν… γκάζι και λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου σχημάτισαν διαφορά επτά πόντων (30-23) την οποία όμως κατάφεραν να “μαζέψουν” οι Τούρκοι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-29.Στις αρχές της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6 (35-29) αλλά η Μπάνβιτ αντέδρασε ξανά και μάλιστα με σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 39-35.

Ένα ξέσπασμα του Ουάιτ καθώς και η εξαιρετική αμυντική λειτουργία έβαλαν και πάλι τον Άρη σε θέση οδηγού με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με τους “κίτρινους” στο +5 (51-46).

Παρά τη νέα αντίδραση της Μπάνβιτ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και τη μείωση του σκορ (52-50) η ομάδα του Πρίφτη έδειξε τα… δόντια της και με ένα φοβερό επιθετικό κρεσέντο “εκτόξευσε” την διαφορά στους 14 πόντους (64-50). Οι παίκτες της Μπάνβιτ έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα στην… κόλαση του “Nick Galis Hall”, πέτυχαν καλάθι μετά από περίπου τέσσερα λεπτά και το show του Άρη συνεχίστηκε με την διαφορά να φτάνει και το +21 (72-51) και ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το τελικό 72-53.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-29, 51-46, 72-53

Άρης (Πρίφτης): Δήμας, Πελεκάνος, Φλιώνης 2, Ουάιτ 12 (2), Ουότερς 6 (2), Δίπλαρος, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 12, Κοέν 10 (1), Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 20 (4)

Μπάνβιτ (Ερνάκ): Ουλουσόι 2, Φόρτσον 8, Τζόνσον 20 (2), Σλότερ 2, Γκετσίμ 4, Σίμονς, Βίντμαρ 6, Μοερμάν 6 (2), Αλτουνμπέι, Γιλντιρίμ, Γιλμάζ, Καρμάικλ 5