Ο ΠΑΟΚ έβαλε …πιο πολλά: 97-90 το Ρέθυμνο Aegean

ΠΑΟΚ - Ρέθυμνο

Ο Ντέρεκ Ράιτ ήταν μία ομάδα μόνος του, αλλά η εμφάνιση του δεν έφτασε στο Ρέθυμνο, καθώς ο ΠΑΟΚ χάρη στην εξαιρετική του απόδοση στην δεύτερη και τρίτη περίοδο και την ψυχραιμία του στο φινάλε πήρε τη νίκη με 97-90 για την 16η αγωνιστική.

Ο ΠΑΟΚ με την ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη νίκη απέναντι στον Άρη την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε το επίσης «ανεβασμένο» Ρέθυμνο, με τη φανέλα του οποίου έκανε ντεμπούτο ο Λουκά Ντρτσα. Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ρεθύμνου στο ματς, με ένα σερί 5-0 στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε μουδιασμένος, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι στο τρίτο λεπτό ήταν μπροστά με 3-12! Ο ΠΑΟΚ σταδιακά έδειχνε σημάδια «ζωής», αλλά δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, η κρητική ομάδα είχε προβάδισμα με 11-21, ενώ τελικά μετά το τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 16-23.

Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα άλλαξαν με τον ΠΑΟΚ να δηλώνει παρών και να μειώνει σε απόσταση αναπνοής και το 24-25, και στην συνέχεια να περνάει μπροστά με 30-25! Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έπιασαν στον ύπνο τους αντιπάλους τους και μέσα στα πέντε πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου είχαν επιμέρους σκορ 14-2! Το Ρέθυμνο κάπου εκεί βρήκε σφυγμό, απάντησε με ένα δικό του σερί 5-0 και έφερε την αναμέτρηση στα ίσια και το 30-30. Έκτοτε ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα προβάδισμα, παρά την ασφυκτική πίεση των παικτών του Γιώργου Καλαφατάκη και έτσι ο «δικέφαλος» πήγε στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 45-41.

Το Ρέθυμνο συνέχισε να βρίσκεται κοντά στο σκορ τουλάχιστον στις αρχές της τρίτης περιόδου, με το σκορ να είναι 47-43. Στο 22ο λεπτό η διαφορά ήταν στους πέντε (50-45) αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε με ένα σερί 7-0 να ξεφύγει με 57-45 στο 26ο λεπτό. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έκλεισαν ακόμη περισσότερο την άμυνα τους, το Ρέθυμνο δεν έβρισκε τους διαδρόμους και έτσι μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 15 πόντους και το ταμπλό να γράφει 73-58.

Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο έβαλε τα δυνατά του για να αντιδράσει και καταφέρει να ρίξει την διαφορά, αλλά με τον ΠΑΟΚ πάντα να έχει το προβάδισμα και να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό. Έτσι οι γηπεδούχοι στα μισά του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 85-75. Ένα λεπτό πριν από φινάλε το ματς πήρε «φωτιά» με το σκορ να είναι 88-82 υπέρ του ΠΑΟΚ. Ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 91-82, για να έρθει αμέσως η απάντηση του Ράιτ και το 91-85, 30 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. O Ράιτ και πάλι με τρίποντο μείωσε στους πέντε πόντους και το 93-88, με τον Χαραλαμπίδη να παραμένει ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και να κάνει το 95-88. Ο ΠΑΟΚ πήρε τελικά τη νίκη με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να διαμορφώνει το τελικό 97-90.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τσόχλας 5 (1), Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 9, Δέδας 13 (3), Καλλές 2, Μπόγρης 15, Λιάπης, Πέιν 12 (1),Κούπερ 7 (1), Χαραλαμπίδης 9 (1), Μαργαρίτης 13 (2), Κασελάκης 10 (2).

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Κουμπούρας 5 (1), Αγγελόπουλος, Κανονίδης 2, Λάτοβιτς, Εζιούκου 20 (9 ρ.), Ντρτσα, Χερτ 9, Καλλινικίδης, Ράιτ 31 (5), Καλαμπόκης 21, Γκάμπριελ 2 (7 ρ.).