Ολυμπιακός – Ρέθυμνο Aegean 105-64

latovic-papapetrou

Για την 19η αγωνιστική της Basket League, ένας υπερηχητικός Ολυμπιακός, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι του, ξέσπασε πάνω στο Ρέθυμνο στο ΣΕΦ, κερδίζοντας το Ρέθυμνο με σκορ 105-64, έχοντας εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε ροτέισον και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ξεκουράζοντας τους ενόψει της συνέχειας, καθώς ακολουθεί και το σημαντικό ματς κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Ο εντυπωσιακός Ντάνστον ήταν συγκλονιστικός και θεριό ανήμερο στο πρώτο δεκάλεπτο, μετρώντας 14 πόντους (7/8δ) σε 10 λεπτά, καρφώνοντας με μανία στο καλάθι σε κάθε ευκαιρία. Ήταν ασταμάτητος στο “ζωγραφιστό”, ολοκλήρωσε με άψογο τρόπο τις ασίστ των συμπαικτών του και οι παίκτες του Ρεθύμνου αδυνατούσαν να τον μαρκάρουν. Τέλειωσε το ματς με 18 πόντους (9/10δ) σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο μείωσε σε 32-28 στο 13′, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 12-0, πήρε διαφορά στο σκορ, πάτησε… γκάζι και “καθάρισε” το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην επίθεση κοντά στο καλάθι. Κυριάρχησε στο “ζωγραφιστό” με τους “ψηλούς” του, έχοντας στα δίποντα ποσοστό ευστοχίας που έφτασε στο 67% (33/49δ).

Tα δεκάλεπτα: 30-19, 50-34, 72-50, 105-64

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μουν 15 (3), Ντάνστον 18, Σπανούλης 10 (2), Παπαπέτρου 12 (2), Σλούκας 5 (1), Κόλινς 4, Σίμονς 13, Λοτζέσκι 10 (2), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 14, Μάντζαρης, Κατσίβελης 2.

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 21 (2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 7, Αγγελόπουλος 3 (1), Ράιτ 3 (1), Αντωνόπουλος, Κανονίδης, Λάτοβιτς 20 (2), Εζιόκου 4, Ντρτσα, Γκάμπριελ 6.