Πήρε το θρίλερ το Ρέθυμνο, 80-73 τον Άρη!

Μεγάλη νίκη πήρε το Ρέθυμνο, σε ένα πραγματικά σπουδαίο ντέρμπι με τον Άρη (80-73) για την 12η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Φοβερή μάχη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο έγινε στο “Μελίνα Μερκούρη”, με το Ρέθυμνο να παίρνει τελικά τη νίκη επί του Άρη (80-73) για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα στάθηκε όρθια, εκμεταλλεύθηκε το αντιαθλητικό φάουλ του Γκάρι Μπελ και έφτασε στο 6-6, με τους Θεσσαλονικείς να πέφτουν στο 5-7 και να περιμένουν με αγωνία την επιστροφή του Γιάννη Αθηναίου στη δράση.

Με τους Χριστοδούλου – Γκούντγουιν να μοιράζονται τις μπάλες στην επίθεση και τον Βασιλόπουλο να παλεύει μόνος εναντίον όλων, το ματς ήταν “κλειστό” στο πρώτο δεκάλεπτο. Το Ρέθυμνο χτυπούσε στο ένας εναντίον ενός, ο Άρης στηριζόταν στη δημιουργία του Μποχωρίδη και το 17-18 της περιόδου μάλλον βοήθησε τους Θεσσαλονικείς να πιστέψουν στους εαυτούς τους. Ένα δύσκολο τρίποντο του Γκουντγουιν (27-24) και άλλο ένα του Γιαννόπουλου (32-24) έδωσαν μια μικρή διαφορά στους γηπεδούχους, την ώρα που ο Γιαννάκης έδινε ανάσες στον Μποχωρίδη. Με την επιστροφή του Έλληνα γκαρντ το -11 (35-24) μετατράπηκε στο 36-35 στο 19′, πριν ο Γιαννόπουλος γράψει το 40-35 του ημιχρόνου.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με εκατέρωθεν εύστοχα τρίποντα, πριν ο Μποχωρίδης και ο Προύιτ πάρουν τη σκυτάλη για το 53-55 της τρίτης περιόδου. Το ματς ήταν ντέρμπι από νωρίς, συνεχίστηκε σε αυτό το τέμπο και η ένταση ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ένα γκολ-φάουλ του Λι (59-57) απαντήθηκε από ένα τρίποντο του Προύιτ (59-60) και ο Μποχωρίδης συνέχισε να είναι η αρχή και το τέλος στο παιχνίδι των κιτρινόμαυρων. Γκούντγουιν και Τσαϊρέλης πέτυχαν μεγάλα καλάθια για το 68-70, πριν ο Γιαννόπουλος βάλει… τετράποντο για το 72-70 στο 1:23″.

Το θρίλερ είχε ξεκινήσει, οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε κρίσιμο σουτ τριών πόντων από τη δεξιά γωνία, όμως ο Γκούντγουιν με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ κέρδισε το φάουλ στα 18″ για να χάσει και τις δυο βολές.

Οι παίκτες του Άρη πήδηξαν για το επιθετικό ριμπάουντ, Προύιτ και Φλιώνης μπερδεύτηκαν και το Ρέθυμνο κράτησε τη μπάλα στα 16.6″, με τον Μπελ να κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Μούντι (πριν η μπάλα μπει στο παρκέ). Ο Αμερικανός έχασε την πρώτη βολή, έβαλε τη δεύτερη για το 75-73 και ο Άρμστεντ πέτυχε άλλο ένα ζευγάρι για το 77-73. Ήταν το σημείο που ο αγώνας κρίθηκε οριστικά, καθώς ο Άρης δεν είχε άλλο κουράγιο για να διεκδικήσει τη νίκη.

O MVP

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 36 λεπτά), ήταν όμως ηττημένος. Γι’ αυτό ο τίτλος του MVP πηγαίνει στον Χάρη Γιαννόπουλο, τον αρχηγό του Ρεθύμνου, που ήρθε από τον πάγκο, έπαιξε 23 λεπτά, σκόραρε 14 πόντους με 3/5 τρίποντα, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ. Εκτός όλων, πέτυχε το καλάθι του ματς, το τετράποντο από την αριστερή γωνία για το 72-70, που δεν κράτησε απλά όρθια την ομάδα του, αλλά “έκοψε” ταυτόχρονα τα πόδια των φιλοξενούμενων.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το stat-line του Σακίλ Γκούντγουιν που ήταν όντως… Σακίλ με 19 πόντους (δεύτερος σκόρερ του αγώνα), 8 ριμπάουντ (πρώτος ριμπάουντερ του αγώνα μαζί με τον Μποχωρίδη), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος στα 31 λεπτά που έμεινε στο παρκέ του “Μελίνα Μερκούρη”.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 40-35, 53-55, 80-73

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κώττας 2, Χριστοδούλου 10 (1), Μόρισον 3 (1), Άρμστεντ 13 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντάνιελς, Μούντι 8 (1), Στεφανίδης 5, Λι 6, Γιαννόπουλος 14 (3).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 21 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές), Μούρτος, Βασιλόπουλος 15 (6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάρας 4, Πουλιανίτης, Προύιτ 8 (1), Μπελ 7 (1).