Πλώρη για πεντάδα το Ρέθυμνο, 81-71 τον ΠΑΟΚ

Το Ρέθυμνο Aegean έριξε ακόμα μία «μπαλωθιά» για την φετινή σεζόν. Κέρδισε με επιβλητικό μάλιστα τρόπο τον ΠΑΟΚ με σκορ 81-71 και έβαλε τα θεμέλια για την κατάληψη της πέμπτης θέσης του πρωταθλήματος. Με τον Ζακ Ράιτ να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης και τον Κρίστμας να τον ακολουθεί οι Κρητικοί πήραν μια σπουδαία νίκη και δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα τον Δικέφαλο να αμφισβητήσει την υπεροχή του.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα γρήγορο προβάδισμα με 9-11 στο 6΄. Το Ρέθυμνο αντέδρασε και με τους Παπανικολάου, Κρίστμας να αναλαμβάνουν δράση πέρασαν μπροστά με 19-13 και στην συνέχεια με 22-16 έπειτα από δίποντο του Δορκοφίκη στο 7΄. Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν στον ρυθμό του Ρεθύμνου όμως δεν το πλήρωσαν και με τρίποντο του Ντικούδη μείωσαν σε 26-23 σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Και αν οι φιλοξενούμενοι δεν πλήρωσαν στην αρχή του παιχνιδιού το γεγονός πως οι παίκτες του Στέργιου Κουφού επέβαλλαν τον ρυθμό τους έξι συνεχόμενοι πόντοι του Ράιτ στα δύο πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν αρκετοί για να δώσουν προβάδισμα εννιά πόντων(32-23) στους «κυανόλευκους».

Ο ΠΑΟΚ ωστόσο κατάφερε με το πέρασμα του χρόνου κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά και με τρίποντο του Ντούβνιακ να μειώσει σε 34-30 και στην συνέχεια σε 34-32 στο 15΄. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με λέι- απ του Κρίστμας έφτασαν στο 41-32(18΄) ισοφαρίζοντας έτσι την μέγιστη διαφορά τους μέχρι εκείνο το σημείο στο παιχνίδι. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στο +10(44-34) ένα λεπτό πριν το τέλος για να μειώσει ο Δικέφαλος με δύο βολές του Καλαμπόκη οι οποίες διαμόρφωσαν το 44-36, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε όμως το Ρέθυμνο κράτησε το σκορ πάνω από τους δέκα πόντους και με δίποντο του Ράιτ προηγήθηκε με 51-38 στο 26΄. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +15(55-40) στην συνέχεια με τον Ράιτ να κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και να φτάνει τους 17 πόντους. Με τον Ντικούδη να είναι μία ομάδα μόνος του ο ΠΑΟΚ απάντησε και μείωσε σε 60-50 για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Κρίστμας το οποίο διαμόρφωσε το 63-50.

Με δύο δίποντα από δύο πρώην παίκτες του ΠΑΟΚ (Δέδας και Κρίστμας) ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος με το Ρέθυμνο να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά στο +17(67-50, 32΄). Το Ρέθυμνο δεν άφησε το πόδι του από το γκάζι και με τον Κρίστμας να αναλαμβάνει δράση έφτασε ακόμα και στο +22(77-55) στο 35΄. Το Ρέθυμνο σε εκείνο το σημείο κλείδωσε τη νίκη δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να κάνει την αντεπίθεσή του και το τελικό 81-71 διαμορφώθηκε με δίποντο του Καλαμπάκα.

Τα δεκάλεπτα:26-23,44-36,63-50,81-71.

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 19 (1), Κούμουλος 3, Παπανικολάου 12 (2), Ράϊτ 18 (4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ), Τσόχλας 5(1), Καλλινίκιδης 3, Δορκοφίκης 5 (1), Λάτοβιτς 6, Πέτγουεϊ 4, Δέδας 5(1), Κατσαρές.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 3 (1), Στίγκερς 2, Αράπης, Άλεξιτς 4, Ντούβνιακ 8 (1τ, 9 ριμπ.), Ντικούδης 26 (7/8δ., 2/2τ., 6/7β., 5ριμπ.), Καλαμπόκης 16(1), Πέτγουεϊ, Παππάς 1, Γιαννακίδης, Καλλές 2, Καλαμπάκας 2.

Κουφός: “Ευχαριστώ το Θεό!”

Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε ο Στέργιος Κουφός στάθηκε στο γεγονός ότι η ομάδα του έφτασε πλέον τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ ευχαρίστησε τον κόσμο και ανέλυσε τον αγώνα:

“Ευχαριστώ το Θεό, μέσα από την καρδιά μου, καθώς η ομάδα μας έφτασε στις 10 νίκες, που είναι και ρεκόρ για το Ρέθυμνο στην Α1. Αυτό το επίτευγμα είναι πολύ μεγάλο και σοβαρό για την ομάδα μας”, σχολίασε ο Στέργιος Κουφός και συμπλήρωσε:

“Εμείς βλέπουμε το μπάσκετ και το κάθε παιχνίδι σαν γιορτή, σαν θέαμα και γι’ αυτό το λόγο καλωσορίζουμε τον ΠΑΟΚ στην πόλη του Ρεθύμνου. Ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλη και ιστορική ομάδα, διαθέτει έναν πολύ μεγάλο προπονητή, από τον οποίο έχω πάρει πάρα πολλά και σε κάθε σεμινάριο που τον ακούω προσπαθώ ν’ απορροφήσω πράγματα.

Επίσης, θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στον κόσμο μας αλλά και στους φιλάθλους του ΠΑΟΚ, με επιστέγασμα το ζεστό χειροκρότημα που απέσπασαν και οι δύο ομάδες μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, υπάρχουν κάποια κομβικά σημεία που έκριναν την έκβαση του νικητή. Ένα από αυτά ήταν και το τρίποντο του Κρίστμας στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου, με το οποίο αποκτήσαμε πολύ καλή ψυχολογία. Όσον αφορά τη στατιστική, το παιχνίδι πήγε έτσι όπως ακριβώς το είχαμε σχεδιάσει. Είχαμε περισσότερα κλεψίματα, λιγότερα λάθη και αυτή ήταν η εικόνα που θέλαμε να δείξουμε.

Για 3ο συνεχόμενο ματς, όμως, είχαμε άθλια ποσοστά από τις βολές και από τα σουτ τριών πόντων. Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι θέμα προπόνησης, αλλά χρειάζεται προσήλωση για να το βελτιώσουμε στα επόμενα ματς. Συγχαρητήρια στους παίκτες και στον υπέροχο κόσμο.

Σχετικά με τον ΠΑΟΚ, έχει πλέον βάθος στο ρόστερ του, αλλά θέλει χρόνο για να μπορέσουν να δέσουν οι νέοι παίκτες. Είμαι σίγουρος πως θα γίνει ακόμα καλύτερος στο άμεσο μέλλον”.

Από την πλευρά του, ο Μπρεντ Πέτγουεϊ υπογράμμισε: “Το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ήταν πάρα πολύ κρίσιμο για την ομάδα μας. Είμαστε υπερήφανοι για τη νίκη και πάρα πολύ ευχαριστημένοι. Ο ΠΑΟΚ έδειξε πως ήταν έτοιμος για να διεκδικήσει τη νίκη, έχει καλούς παίκτες και τον έχουν βοηθήσει πάρα πολύ οι νέες προσθήκες. Ήταν αρκετά δύσκολο παιχνίδι, καθώς είχαμε μπροστά μας μόνο δύο ημέρες, μετά και το ματς με τον Ηλυσιακό. Ακολουθήσαμε το πλάνο που είχαμε σχεδιάσει και όλα πήγαν πολύ καλά”.

Μαρκόπουλος: “Η νίκη του Ρεθύμνου ήταν δίκαιη”

Το δίκαιο της νίκης του Ρεθύμνου παραδέχτηκε στη συνέχεια ο Σούλης Μαρκόπουλος ο οποίος σχολίασε: “Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη νίκη του, η οποία ήταν δίκαιη. Εμείς κάναμε πάρα πολλά λάθη και δεν παίξαμε καθόλου καλό μπάσκετ.

Στο 4ο δεκάλεπτο, όταν το Ρέθυμνο είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα και θέλαμε να κάνουμε την αντεπίθεσή μας, χάσαμε 6 επιθετικά, γεγονός κομβικό στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Στη συνέχεια κάναμε και λάθη στην επίθεση και όταν δεν είσαι δυνατός να κερδίσεις το δικό σου το ριμπάουντ και να φύγεις στον αιφνιδιασμό και να κάνεις ένα εύκολο καλάθι, αυτό σου κοστίζει”.

Τέλος, ο Νίκος Καλλές επισήμανε: “Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη νίκη του, καθώς ήταν ξεκάθαρο ότι ήθελε περισσότερο το ματς και αυτό φάνηκε στο παρκέ. Εμείς ακολουθήσαμε τις εντολές του προπονητή μας μόνο στο α’ δεκάλεπτο, αλλά όχι και στη συνέχεια.

Επίσης, τα 26 λάθη που κάναμε είναι ανεπίτρεπτος αριθμός. Συνεχίζουμε, έχουμε μπροστά μας έναν αγώνα Κυπέλλου και θέλουμε να εξαντλήσουμε τις πιθανότητες που έχουμε για να προκριθούμε. Από κει και πέρα, στο επόμενο παιχνίδι για το πρωτάθλημα, θα κυνηγήσουμε μονο τη νίκη απέναντι στο Περιστέρι”.