ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Προμηθέας Πάτρας – Ρέθυμνο Cretan Kings 86-81 στην παράταση!

Το Ρέθυμνο έβαλε δύσκολα στους Πατρινούς, αλλά τελικά η ομάδα της Αχαΐας πήρε τη νίκη στην παράταση με 86-81 (κ.α. 76-76).

Οι Πατρινοί έδειξαν κουρασμένοι από την μεγάλη μάχη που είχαν δώσει μεσοβδόμαδα στην έδρα τους με την Τενερίφη στο πρώτο ματς των δυο ομάδων στους «16» στο BCL και φάνηκε ότι είχαν το μυαλό τους και στην ρεβάνς. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε το Ρέθυμνο που χτύπησε το ματς και διεκδίκησε τη νίκη ως το τέλος, αλλά λύγισε στην παράταση.

Κορυφαίοι του Ρεθύμνου οι Κλάντον (14π., 11ριμπ.), Τζόνσον (16π., 7ρ.), ενώ ο Προμηθέας είχε ως πρώτα βιολιά τους Σαλούστρο (17π., 8ριμπ., 1ασ.), Κασελάκη (17π., 8ριμπ.).

Οσο για το τι έγινε στο ματς, το Ρέθυμνο έβαλε δύσκολα από τη αρχή στον Προμηθέα, που είχε θέμα απέναντι στις άμυνες ζώνης των Κρητικών και ήταν άστοχος από τα 6.75μ. Αστοχοι ήταν και οι φιλοξενούμενοι, αλλά είχαν υπομονή, χτυπούσαν κοντά στο καλάθι με τον Κλάντον και έτσι ζόριζαν τους Πατρινούς.

Ο Προμηθέας έδειξε να έχει ένα μικρό προβάδισμα στα πρώρα 7.30 λεπτά (16-10 στο 5΄.20΄΄ και 21-16 στο 7.30΄΄), αλλά από κει και πέρα το Ρέθυμνο με μπροστάρη τον Κλάντον έφερε τούμπα το ματς και προηγήθηκε 25-27 στο 13΄.30΄΄, ενώ το ημίχρονο βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες με 40-40.

Ξέσπασμα και «βραχυκύκλωμα»

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέα έπαθε μπλακ άουτ, ενώ αντίθετα οι Κρητικοί πήραν φωτιά. Το Ρέθυμνο ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε 40-50 στο 22’58”. Μέχρι το 23’35” οι φιλοξενούμενοι πήγαν… σφαίρα (43-52).

Επαναφορά και θρίλερ

Από κει και πέρα όμως, ο Προμηθέας ξύπνησε. Πίεσε, έβαλε τα τρίποντα και με ηγέτη τον Σαλούστρο (έβαλε 8π. στο διάστημα αυτό), έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-8 και ξαναμπήκε στο παιχνίδι (62-60 στο 28’30”).

Στην συνέχεια έγινε μάχη. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα (74-69 στο 35′), αλλά το Ρέθυμνο ξαναμπήκε στο ματς και στο τέλος έγινε του… Χίτσκοκ και των βολών.

Ο Τζόνσον με 2 εύστοχες βολές ισοφάρισε σε 75-75 στα 26 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Ο Γκίκας με 1/2βολές έκανε το 76-75 (23″), αλλά ο Τζόνσον με 1/2βολές ισοφάρισε ξανά (76-76). Ο Προμηθέας είχε την τελευταία επίθεση, αλλά ο Σαλούστρος αστόχησε από τα 6.75μ. στα 4″ πριν την λήξη και το ματς πήγε στη παράταση.

Οι άστοχες βολές του Χριστοδούλου

Στην παράταση καθοριστικό ρόλο έπαιξε στην έκβαση του ματς ο Χριστοδούλου. Έχασε 2 βολές στο 43’30” με το σκορ αν είναι 82-80 και στην συνέχεια οι Κασελάκης (43’55”) και Κατσίβελης (44’25”) έβαλαν δυο κρίσιμα δίποντα, το σκορ πήγε στο 86-80 και ο Προμηθέας πήρε τελικά τη νίκη με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-40, 65-63, 76-76 (κ.α.), 86-81 (παρατ.)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 17 (2), Κατσίβελης 7 (1), Γερομιχαλός 1, Λίποβι 9 (1), Παρκς 12, Κασελάκης 17 (2), Γκίκας 10 (2), Μέιερ 3 (1), Ελις 10, Μαντζούκας.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6, Μπαρτ 7 (1), Κλάντον 14, Ραζής 2, Ντάνιελς 10, Τζόνσον 16, Καλογιαννίδης, Χίκι 12, Κουρέπης 6 (2), Τζόουνς 8.