Προμηθέας Πατρών – Ρέθυμνο 80-84 και …πλέι οφ!

Το Ρέθυμνο επικράτησε εκτός έδρας του Προμηθέα Πατρών με 80–84, για την 22η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να έχει 11 νίκες και 11 ήττες, ενώ το σύνολο του Βαγγέλη Αγγέλλου έχει ρεκόρ 9–13.

promitheas-agor

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, το Ρέθυμνο είχε κερδίσει στο “Μελίνα Μερκούρη” με 104–97.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σκόραραν με το αποτέλεσμα να εναλλάσσεται διαρκώς, με τον Προμηθέα Πατρών να είναι εκείνος που πήρε στην αρχή διαφορά 3 πόντων (12–9), μετά το τρίποντο του Μουχαμάντ Φαγιέ, 4.33” πριν από τη λήξη. Το Ρέθυμνο μπόρεσε και πέρασε μπροστά στο σκορ, με τον Γουόλτερ Λέμον Τζούνιορ να γράφει το 17–24, με λέι απ, 1.34” πριν από το τέλος. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 21–25, ύστερα από το δίποντο του Μουχαμάντ Φαγιέ, 22” πριν από τη λήξη.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, με καλάθι και φάουλ του ΜαΚένζι Μουρ, 4.54” πριν από το τέλος, πήρε διαφορά 2 πόντων (34–32). Ο Μίροσλαβ Τόντιτς με δίποντο έγραψε το 40–37, για την ομάδα την Πάτρας, 2.32” πριν από τη λήξη, με το ημίχρονο να λήγει στο 44–43, έπειτα από το λέι απ του Μουχαμάντ Φαγιέ, 2” πριν από το άκουσμα της κόρνας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας Πατρών πήρε διαφορά 4 πόντων (56–52), μετά το τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου, 5.17” πριν από το τέλος. Η διαφορά αυξήθηκε στους 7 πόντους (66–59), ύστερα από το δίποντο του Μίροσλαβ Τόντιτς, 1.39” πριν από τη λήξη. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 68–65, έπειτα από το λέι απ του Μαχαμάντ Φαγιέ σε “νεκρό” χρόνο.

rethymno_cretan_kings-promitheas_lemon_1

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Νίκου Βετούλα “ξύπνησε” και με τρίποντο του Γκάρι Τάλτον προηγήθηκε με 78–74, 5.16” πριν από το τέλος. Το Ρέθυμνο, με “δράστη” ξανά τον Γκάρι Τάλτον, πήρε διαφορά 5 πόντων (76–81), 2.36” πριν από τη λήξη. Ο Προμηθέας Πατρών, με δύο εύστοχες βολές του Λάκι Τζόουνς, μείωσε σε 80–83, 51” πριν από το τέλος. Το τελικό σκορ ήταν 80–84, μετά την μία εύστοχη βολή του Τοαρλύν Φιτζπάτρικ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-43, 68-65, 80-84.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Αγγέλου): Πέττας 2, Φαγιέ 14 (2), Σαρικόπουλος, Μουρ 18 (1), Γκίκας 7 (1), Παπαντωνίου 7 (1), Μπλάσινγκεϊμ 2, Γερομιχαλός 4, Ντίκερσον, Τζόνσον, Τζόουνς 15 (2), Τόντιτς 11 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Άρνολντ 10 (1), Φιτζπάτρικ 19 (4), Λέμον 23, Γιαννόπουλος 5 (1), Ραζής, Χριστοδούλου 7 (1), Σάφτενααρ 4, Τάλτον 13 (3), Καμπερίδης 3 (1).

“Αντιδράσαμε σωστά στην πίεση των γηπεδούχων”

Το Ρέθυμνο επικράτησε εκτός έδρας του Προμηθέα Πατρών με 80–84, για την 22η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, με τον Νίκο Βετούλα να τονίζει πως η συγκεκριμένη νίκη ήταν μεγάλη για την ομάδα του.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Νίκος Βετούλας:

“Ήταν μια μεγάλη νίκη. Ξέραμε ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ physical ομάδα. Ο στόχος μας ήταν βγάλουμε την μπάλα από τα χέρια του Γκίκα και του Μπλάσινγκεϊμ, αλλά και να καταφέρουμε να βρούμε λύσεις απέναντι στη δυνατή άμυνα των πολύ καλών περιφερειακών παικτών του Προμηθέα.

Θεωρώ ότι αντιδράσαμε σωστά στην πίεση των γηπεδούχων και εκμεταλλευτήκαμε και το γεγονός ότι ο Τάλτον ήταν ξεκούραστος στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο οι περισσότερες ενέργειες πήγαν στο Λέμον, όμως όταν το παιχνίδι πηγαίνει σε πιο σκεπτόμενες καταστάσεις ο Τάλτον ξέρει ίσως να τις διαβάζει καλύτερα. Παράλληλα, σήμερα (18/03) έβαλε και πολλά καθοριστικά σουτ. Του είχαμε πει να είναι έτοιμος για να παίξει συνεχόμενα στο δεύτερο ημίχρονο.”

Για την επιστροφή του στην αχαϊκή πρωτεύουσα, ως αντίπαλος, συμπλήρωσε:

“Σε ό,τι αφορά σε εμένα, ένιωσα περίεργα αντιμετωπίζοντας τον Προμηθέα, καθώς ήμουν στο ξεκίνημα της χρονιάς στην ομάδα κι είχα κάνει τις αρχικές της επιλογές. Είμαι ευχαριστημένος από το ότι νικήσαμε. Δεν μας νοιάζει η θέση, 7η ή 8η στην τελική κατάταξη της κανονικής διάρκειας. Σημασία για εμάς είχε το να μπούμε στα πλέι οφ. Η επιτυχία μας αυτή αποτελεί ένα έξτρα κίνητρο και μια επιβράβευση ταυτόχρονα για τη δουλειά μας.”

Ακόμα, ο Γουόλτερ Λέμον Τζούνιορ, δήλωσε:

“Γνωρίζαμε εξ αρχής ότι παίζουμε απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα, οπότε έπρεπε να είμαστε επιθετικοί και μαχητικοί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η νίκη που πετύχαμε μας χαροποιεί, καθώς είχαμε θέσει ως στόχο να μπούμε στα πλέι οφ και πλέον συνεχίζουμε την προσπάθεια με πολύ καλή ψυχολογία.”