ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Ρέθυμνο Aegean – ΚΑΟΔ 72 – 66

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε το Ρέθυμνο Aegean, επικρατώντας στο «Μελίνα Μερκούρη» του ΚΑΟΔ με 72-66 για τη δεύτερη αγωνιστική.

Το Ρέθυμνο με δυναμική παρουσία στη δεύτερη κυρίως περίοδο και σταθερό προβάδισμα στην τρίτη, παρά τα λάθη, κατάφερε από την άμυνά του κυρίως και τα λάθη του αντιπάλου να επικρατήσει.

Ο Φαγέ, ο Σαφτενααρ και ο Σιμπσον οι καλύτεροι του Ρεθύμνου. Ο Ζάρας με τον Άτκινς προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς στην τέταρτη περίοδο για τον ΚΑΟΔ, αλλά μάταια. Το Ρέθυμνο παρά τα 18 συνολικά λάθη, σάρωσε στα ριμπάουντ (44-33) και βρήκε πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, ενώ συνολικά έπαιξε καλύτερη άμυνα.

αγορ - καοδ 2014

Το παιχνίδι άρχισε προσανατολισμένο στις αμυντικές προσαρμογές. Πολλά άστοχα τρίποντα (0/5 το Ρέθυμνο και 0/3 ο ΚΑΟΔ) , αρκετά άστοχα δίποντα. Ο Κράβιτς κι ο Τζόνσον με 4 έκαστος έδωσαν κάποιες επιθετικές ανάσες, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με μικρό προβάδισμα των Δραμινών, 11-9. Ο Άλεν ο Σάφτενααρ και τα λάθη Στο 14′ ο Άλεν έσπασε το ρόδι από τα 6.75 και ο ίδιος με λέι-απ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (για πρώτη φορά από το τρίτο λεπτό), μετά από τάπα του Σάφτενααρ στον Ζάρα. Μια σειρά χαμένων σουτ και λαθών στις επιθέσεις τους γηπεδούχων, έδωσαν τη δυνατότητα στον Τζόνσον με δίποντο και στον Λο με καλάθι τριων πόντων και κερδισμένο φάουλ, να δώσουν εκ νέου τα ηνία στους Δραμινούς (20-24 στο 16′). Ισοπαλία ήρθε ξανά στο 18′ με τρίποντο του Άλεν (27-27). Ο Λό έχασε δυο φορές την ευκαιρία να σκοράρει με λέι-απ και ο Σάφτενααρ έβαλε και πάλι το Ρέθυμνο μπροστά στο σκορ 90 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο. Ο Λο πήγαινε από το κακό στο χειρότερο και έδωσε την ευκαιρία στον Σάφτενααρ να μεγαλώσει τη διαφορά στο 32-27 με καλάθι και φάουλ. Ο Άλεν έβαλε 1/2 βολές, ο Άτκινς έκανε νέο λάθος για τον ΚΑΟΔ, κι ο Φαγέ έκανε το 35-27. Το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσε με κάρφωμα ο Σλαφτσάκης, 35-29.

Ο Σίμπσον με δίποντο κι ο Φαγε με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μετά από αμυντικό ριμπάουντ έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (39-29). Mετά από τρία λεπτά άστοχων προσπαθειών εκατέρωθεν (ακόμα και στις βολές) και λαθών, μόνο μια εύστοχη προσπάθεια από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έγραψε σκορ για τον ΚΑΟΔ. ΤΟ Ρέθυμνο δεν σκόραρε από πουθενά. Ξανά από τις βολές ο Χρυσικόπουλος με 2/2 μείωσε 41-35 στο 25′. Ο Σίμπσον φρόντισε να συνδέσει και πάλι τους γηπεδούχους με το καλάθι.

Στη συνέχεια ο ΚΑΟΔ έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ, αλλά αποτύγχανε σε προσπάθειες δεύτερης ευκαιρίας. Ο Άτκινς έκανε το 43-37 στο 26′. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έβλεπε την ομάδα του να κάνει 14 λάθη, ενώ σε 10 υπέπεσε ο ΚΑΟΔ, που ενώ μάζευε τα σκουπίδια αδυνατούσε να σκοράρει και να μειώσει τη διαφορά κι άλλο. Κάπου έκει και πάλι ο Σίμπσον τιμώρησε από το τρίποντο (46-37 στο 28′). Με την είσοδο του Κάνσιλ στη θέση του Κουμπούρα το Ρέθυμνο βρήκε ρυθμό και σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο τέλειωσε 52-41 με τους γηπεδούχους να μην πληρώνουν την πολύ κακή περίοδό τους, αφού κι ο ΚΑΟΔ δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση.

Οι δυο προπονητές στην τελευταία περίοδο άλλαξαν πλήρως τις πεντάδες τους και το πρώτο λεπτό παίχτηκε σε δαιμονισμένο ρυθμό σε σχέση με τα προηγούμενα. Δυο τρίποντα του Ζάρα κι ένα δίποντο του Χρυσικόπουλου διαμόρφωσαν επί μέρους 2-8 στο 32′. Το Ρέθυμνο απάντησε με καλάθι και φάουλ του Κουμπούρα και εκμεταλλεύτηκε τόσο τα άστοχα σουτ όσο και τα λάθη για το 57-49 στο 34′.

Ο Όντομ μείωσε 57-51, ο Σίμπσον έκανε βήματα και ο Ζάρας μείωσε στους 4, 57-53. Ο Φαγέ αιφνιδίασε ευστοχώντας από το τρίποντο και η διαφορά αποκαταστάθηκε στα συνήθη επίπεδα μετά την πρώτη περίοδο. Ο Άτκινς έτρεξε σερί 4-0 για τον ΚΑΟΔ και το σκορ έγινε 60-57 , αλλά ο Καλαμπόκης απάντησε με λέι-απ. Ο έλληνας γκαρντ με τον Φαγέ συνέχισαν εύστοχοι και ένα λεπτό πριν το φινάλε το ταμπλώ έδειχνε 66-59. Με απόλυτη ψυχραιμία από τη γραμμή της φιλανθρωπίας ο Φαγέ οδήγησε την ομάδα του εκ του ασφαλούς στην πολύ σημαντική νίκη με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 26-18, 17-12, 20-25

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 13 (4/6δίπ., 1/3τρίπ., 2/2β., 3ρ., 2λ.), Σχίζας 2 (2ρ.), Κουμπούρας 4 (4ρ., 3ασ., 6λ.), Σάφτενααρ 11 (5/10δίπ., 1/3β., 6ρ., 2ασ., 2κοψ.), Κάουνσιλ 4 (1/6δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 5ρ., 4ασ., 2κλ.), Άλεν 9 (2/8τρίπ., 2ρ., 3ασ., 3λ.), Καλαμπόκης 6 (0/1τρίπ., 2ρ.), Φαγέ 19 (5/8δίπ., 1/4τρίπ., 6/6β., 11ρ., 2ασ., 3λ.), Σίνης (2ρ.), Χίλαρις, Κράβιτς 4

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5 (2ρ.), Τζόνσον 7 (0/4τρίπ., 5ασ., 6κλ.), Γεωργάκης 2, Άτκινς 16 (6/11δίπ., 1/3τρίπ., 1/2β., 4ρ., 5ασ., 5λ.), Όντομ 4 (0/1τρίπ., 4ρ., 2λ.), Σπυριδωνίδης 2, Μισέλ 1 (0/3δίπ., 1/2β., 5ρ.), Ζάρας 12 (3/7δίπ., 2/3τρίπ., 5ρ.), Λόου 13 (2/5δίπ., 2/3τρίπ., 3/3β., 6ρ., 2ασ., 2κοψ.), Χρυσικόπουλος 4 (0/2τρίπ., 3ρ., 3ασ., 2κλ., 3λ.)

Δηλώσεις  Σκουρτόπουλου – Κουμπούρα

Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Κάναμε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και αυτό είναι που κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι. Εύχομαι ότι καλύτερο στην ομάδα του ΚΑΟΔ, στην καινούρια προσπάθεια που κάνει. Όσον αφορά στο παιχνίδι, βρήκαμε μπροστά μας αυτό που περιμέναμε. Όλες οι ομάδες θα προσπαθήσουν να μας κόψουν τον γρήγορο ρυθμό και κάποια στιγμή πρέπει να αντιδράσουμε σωστά και στον αγώνα. Ενώ είχαμε διάθεση, δεν είχαμε καλή ομαδική λειτουργία και δεν δείξαμε μεγάλη προσοχή στις λεπτομέρειες. Η άμυνα μας, μας κράτησε μπροστά στο σκορ και εκμεταλλευτήκαμε στο τέλος τα επιθετικά ριμπάουντ που είναι ένα πολύ δυνατό κομμάτι της ομάδας μου. Η δουλειά συνεχίζεται. Είμαστε μία νέα ομάδα και χρειάζεται υπομονή. Ο στόχος μας είναι να είμαστε και καλύτεροι κάθε εβδομάδα».

Φάνης Κουμπούρας: «Σήμερα ξέραμε ότι το ματς θα ήταν δύσκολο. Θέλαμε να ξεκινήσουμε με νίκες τα παιχνίδια μέσα στην έδρα μας. Η ήττα την προηγούμενη αγωνιστική και η καλή εμφάνιση, μας πρόσθεσε άγχος. Θέλαμε να δείξουμε στον κόσμο μας τι μπορούμε να κάνουμε. Είχαμε πολλά λάθη σήμερα. Παρόλα αυτά στο τέλος βγάλαμε κάποιες φάσεις, σφίξαμε την άμυνα και ήρθε η νίκη. Κρατάμε τα καλά σημεία. Η πρώτη νίκη είναι πάντα και η πιο αγχωτική. Κρατάμε τα καλά, βλέπουμε τα λάθη και συνεχίζουμε».