Ρέθυμνο Aegean: “Καθάρισε” με Κόμματο και Πέτγουεϊ

Με το Νέστορα Κόμματο να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση του με την φανέλα του Ρεθύμνου οι Κρητικοί επικράτησαν δύσκολα (75-69) του Πανελευσινιακού στο «Μ. Μερκούρη».

Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά στο τέλος δεν το πλήρωσαν, καθώς ο αντίπαλος αντέδρασε, διεκδίκησε τη νίκη, όμως η απουσία του τραυματία Μαγγουνή, ο περιορισμένος χρόνος του Ραίβιο (επιλογή Σκαραφίγκα να μην παίξει στο πρώτο ημίχρονο) και η μη χρησιμοποίηση του Χιούζ που ήταν στην 12αδα δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Ελευσίνας να πάρει το «διπλό»…

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο 10λεπτο, καθώς οι κρητικοί συνάντησαν μεγάλη αντίσταση από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Σπύρο Μαγγουνή και με ανέτοιμο τον Καμπ, αλλά βρήκαν λύσεις από τον τελευταίο και το Νίκο Παπανικολόπουλο. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού είχε το «πάνω χέρι» (16-15 στο 10’) στην πρώτη περίοδο, αλλά ο Πανελευσινιακός ήταν σε απόσταση… αναπνοής.

Στην δεύτερη περίοδο όμως με την άνοδο του Νέστορα Κόμματου που σημείωσε 12 από τους 14 πόντους του πρώτου ημιχρόνου έδωσε την δυνατότητα στο Ρέθυμνο να έχει ένα προβάδισμα 5 πόντων (38-33) στο τέλος του πρώτου μέρους. Μια διαφορά που «χτίστηκε» από την υπεροχή στα ριμπάουντ (19 έναντι 17 των φιλοξενούμενων), την καλή κυκλοφορία της μπάλας (8 ασίστ έναντι 3 του Πανελευσινιακού) και τα λίγα λάθη (μόλις 5 έναντι 8 των φιλοξενούμενων).

Στην επανάληψη, οι Κρητικοί πάτησαν γκάζι και βρέθηκαν να προηγούνται με +14 (55-41 στο 28’) δείχνοντας ότι ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι. Όμως, εκεί με τρία τρίποντα από τον Παπανικολόπουλο (2) και τον Λιακόπουλο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 55-50 στα 30’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η αντεπίθεση της ομάδας του Γιώργου Σκαραφίγκα συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο, όπου αρχικά ο Πανελευσινιακός ισοφάρισε (61-61 στο 37’) ενώ με καλάθι του Γιώργου Τσιάκου πέρασε μπροστά (61-63 στο 37.30’’) στην επόμενη επίθεση.

Ο Κουφός και οι παίκτες του δεν πανικοβλήθηκαν και αντέδρασαν ψύχραιμα. Ισοφάρισαν με τον Τσόχλα, ενώ ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έφερε το Ρέθυμνο μπροστά με 68-64 (στο 38.50’’). Ο Παπανικολόπουλος μείωσε με τρίποντο (68-67 στα 35’’), αλλά εκεί ο Μπρεντ Πέτγουει ανέλαβε και «καθάρισε την μπουγάδα» οδηγώντας με τον συμπατριώτη του Μαρκ Αντόνιο Κάρτερ το Ρέθυμνο στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 38-33, 57-50, 75-69.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Μπράουν 5 (1/4 τριπ.), Καλλινικίδης 2, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 10 (2/6 τριπ., 5 ασίστ), Ντούβνιακ 11 (1/3 τριπ.), Κόμματος 19 (3/6 τριπ.), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 2, Πέτγουει 15 (2/6 τριπ., 11 ριμπ., 3 κοψ.).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου, Παπανικολόπουλος 22 (4/6 τριπ.), Παπανικολάου 4, Δημάκος 5, Ραϊβιο 3 (1/1 τριπ.), Λιακόπουλος 19 (3/6 τριπ., 4 ασίστ), Δεληγιάννης 3, Καμπ 5, Τσιάκος 8 (10 ριμπ.).

Το πανόραμα της Α1

Ο Απόλλωνας Πάτρας έκανε την μεγάλη έκπληξη της 5ης αγωνιστικής της Α1, που ολοκληρώνεται σήμερα (12/11, 7 μ.μ.) με την συνάντηση Παναθηναϊκός – Ηλυσιακός. Οι Πατρινοί πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της φετινής σεζόν στην Ρόδο επί του Κολοσσού (80-67). Ο Ολυμπιακός, που πέρασε από το Περιστέρι (92-78), είναι μαζί με τον Πανιώνιο οι μοναδικές αήττητες ομάδες μετά τις πρώτες πέντε αγωνιστικές της Α1. Ο ΠΑΟΚ ήταν «καταιγιστικός» στην επανάληψη και με επιμέρους σκορ 50-19 (!) νίκησε στην Καβάλα (91-70). Οι γηπεδούχοι είναι η μοναδική ομάδα, που δεν έχει πετύχει νίκη έως τώρα στο πρωτάθλημα της φετινής αγωνιστικής χρονιάς.