Ρεθύμνο Aegean: Mε Αμερικάνικο δίδυμο – φωτιά νίκησε τον Ίκαρο Χαλκίδας

Ρέθυμνο - Ίκαρος Χαλκίδας, Τζάστιν Χαρτ

Μετά από ένα ματς-θρίλερ, με έντονες διακυμάνσεις στο σκορ, το Ρέθυμνο ξεκίνησε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Ικάρου Χαλκίδας με 82-77.

Εξαιρετικοί Προύιτ και Χαρτ με 20 και 21 πόντους αντίστοιχα για τους νικητές, που κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με 38 έναντι 27. Από τον Ίκαρο, Γκόβενς και Μπορόβνιακ ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το εντυπωσιακό 12/22 τρίποντα.

Αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους παρουσίασαν και οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με το Ρέθυμνο πάντως να είναι σαφώς ανώτερο. Με τον Χαρτ να είναι εξαιρετικός (15π.) και να έχει άξιους συμπαραστάτες τους Γκάμπριελ και Προύιτ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-2 (6′), ενώ στο 3′ η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 14π. (22-8)!

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε και με 25-12, όμως κάπου εκεί υπέστη καθίζηση (χαρακτηριστικό το 6/16 τρίποντα από 4/6 που είχε). Με τον Μπορόβνιακ να προσφέρει πολύτιμες επιθετικές λύσεις (10π. στο α’ μέρος) οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους 13-3 μέσα σε λιγότερο από έξι λεπτά, πλησιάζοντας σε απόσταση βολής (28-25 στο 16′)!

Ωστόσο το Ρέθυμνο ανέλαβε και πάλι τα ηνία και με «όπλο» την επιθετική πολυφωνία εκτόξευσε την διαφορά εκ νέου στους 14 (45-31 στο 19′) με το ημίχρονο να λήγει στο 45-34.

Τα… ίδια είχαμε όμως και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Προύιτ έφερε τους Κρητικούς στο +13 (51-38 στο 22′), όμως ακολούθησε νέα αντεπίθεση από τους Χαλκιδαίους που με τους Μπορόβνιακ και Ασκα έφεραν τον Ικαρο για πρώτη φορά μπροστά (56-57) στο 28’΄!

alexander latovic

Ηταν δεδομένο πλέον ότι το ματς θα κρινόταν στα τελευταία λεπτά του, όπως κι έγινε. Με το σκορ στο 74-73 για τους γηπεδούχους, ο Προύιτ με βολές και ένα καλάθι και ο Λάτοβιτς με ένα τρίποντο έδωσαν αέρα 8π. (81-73), με λιγότερο από 1,5 λεπτό για το τέλος. Η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος των γηπεδούχων που κράτησαν ως το τέλος και έφτασαν σε μια πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-34, 62-59, 82-77

ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χάρτ 21 (4), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2,Αγγελόπουλος 11(3), Προύιτ 20 (1), Καλαμπόκης , Κανονίδης 4, Σίνης , Λάτοβιτς 5(1), Αλεξάντερ 5, Αρμπέτ 1, Γκάμπριελ 13 (1).

ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Καλαφατάκης): Στρναντ 3 (1),Γκόβενς 16 (5), Παπανικολόπουλος 3(1), Άσκα 11, Μανωλόπουλος 3(1), Σατόν 6, Γκαγκαλούδης 9(2), Σπανός , Μπορόβνιακ 6, Βουγιούκας, Μπέκ 10 (2), Μπέμπης.