ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Ρέθυμνο Aegean: Με απίστευτο Γκάμπριελ και “στρατηγό” Κουμπούρα διέλυσε τον Απόλλωνα

Kenny Gabriel

Όταν ένας από τους παίκτες σου τελειώνει το παιχνίδι με 33 πόντους και 11 ριμπάουντ και ένας ακόμα έχει 10 ασίστ, τότε είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να χάσεις.

Αυτό συνέβη και στον αγώνα ανάμεσα στο Ρέθυμνο και τον Απόλλωνα Πατρών, με τον Γιώργο Καλαφατάκη να βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να έχει σε εξαιρετική μέρα τον Κένι Γκάμπριελ και τον Φάνη Κουμπούρα, οι οποίοι οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην κατάκτηση των δύο βαθμών.

Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν στην αρχή προβλήματα απέναντι στην ομάδα της Πάτρας, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στη νίκη. Καλή παρουσία είχε και ο Εζιούκου με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Χαρτ σταμάτησε στους 13 πόντους. Ο Μπολντς από την πλευρά των ηττημένων είχε 21 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν στην αρχή το προβάδισμα, δείχνοντας πως μπορούν να κάνουν τη… ζημιά μέσα στην Κρήτη. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα προηγήθηκαν με 7 πόντους διαφορά (20-27) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα σερί 18-0 και το σκορ έγινε 38-27, ενώ το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 42-35. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επανακτήσουν το προβάδισμα, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους που βρήκαν όμως ρυθμό και κατάφεραν να επιβληθούν σχετικά εύκολα με 92-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-35, 62-54, 92-72.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Καλαφατάκης): Χαρτ 13 (2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 8 (1), Αγγελόπουλος, Ράιτ 10 (2), Καλαμπόκης 11, Κανονίδης 3 (1), Σίνης, Λάτοβιτς 4, Εζιούκβου 10, Ντρτσα, Γκάμπριελ 33 (4).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Βετούλας): Ρος 14, Αργυρόπουλος 5, Καπερώνης, Ντάνιελ 7, Ουίλσον 12 (2), Λιανός 2, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς, Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 11 (1), Χοτ, Μπολντς 21 (3).

με πληροφορίες από το basketblog.gr

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Γιώργος Καλαφατάκης: «Είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Θα συμφωνήσω με το Φάνη που είπε ότι ήταν τελικός από πλευράς ψυχολογίας. Η ομάδα δούλεψε πολύ καλά, όπως κάνει πολύ καιρό τώρα, απλά είχαμε μεγάλο ψυχολογικό βάρος στο προηγούμενο διάστημα. Είχαμε δύσκολο πρόγραμμα στην αρχή. Μπήκαμε αρκετά καλά στο παιχνίδι αλλά το άγχος κυριάρχησε και μας οδήγησε σε ένα κακό 1ο δεκάλεπτο, αλλά μετά συγκεντρωθήκαμε περισσότερο στην άμυνα. Σε 8 λεπτά στο 2ο δεκάλεπτο δεν δεχθήκαμε πόντο. Επιβάλαμε το ρυθμό μας και κατορθώσαμε να κάνουμε μία σπουδαία νίκη, με αρκετή διαφορά και πολύ θέαμα. Θα χτίσουμε πάνω σε αυτή για τη συνέχεια. Ευελπιστούμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό μέχρι το τέλος. Να σωθούμε, φυσικά, πρώτα και μετά ότι καλύτερο μπορούμε.»

Φάνης Κουμπούρας: «Πρώτα απ’όλα θέλω να πω ότι για μένα η Πάτρα είναι μία από τις καλύτερες ομάδες που έχω δει. Συγχαρητήρια στον κόουτς και τους εύχομαι καλή συνέχεια. Εμείς το παιχνίδι το είχαμε χαρακτηρίσει τελικό, όχι με την έννοια τη βαθμολογική αλλά στη βοήθεια της ψυχολογίας. Είχα διαβάσει ότι στους τελικούς δεν μπαίνεις να παίξεις αλλά μπαίνεις για να τους κερδίσεις. Αυτό ήταν το κλίμα σε όλες τις προπονήσεις αυτή την εβδομάδα. Τα παιδιά δώσανε το 100%. Ήμουν σίγουρος ότι η εικόνα στο γήπεδο θα ήταν αυτή. Καταφέραμε και κάναμε αυτά ακριβώς που είχαμε σχεδιάσει. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Απόλλωνα.»