Ρέθυμνο Aegean: Πέρασε κι από την Πάτρα με 65-75!

Νέστορας Κόμματος

Την πέμπτη του εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Ρέθυμνο που επικράτησε του Απόλλωνα στην Πάτρα με 75-65. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από την αρχή να πάρουν το προβάδισμα και άντεξαν στις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων που δεν κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Κόμματο και Κάρτερ οι οποίοι είχαν από 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να πάρουν το προβάδισμα και να αποκτήσουν το πάνω χέρι. Η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να σταματήσει τον Κρόλο και γενικά να παίξει εξαιρετική άμυνα, φτάνοντας γρήγορα στο +10 (4-14). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα δεν κατάφεραν να αντιδράσουν αμέσως με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι και το +11, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-15 υπέρ του Ρεθύμνου.

Ο Βετούλας άλλαξε στη συνέχεια τη φιλοσοφία της ομάδας του, κάνοντας της πιο γρήγορη και ευέλικτη στο παρκέ χωρίς τον Κρόλο μέσα. Η αμυντική εικόνα της ομάδας της Πάτρας βελτιώθηκε και έτσι η διαφορά έπεσε σημαντικά με τους γηπεδούχους να μπαίνουν και πάλι στο… κόλπο της νίκης. Μάλιστα, ο Απόλλων έφτασε ακόμα και στον πόντο, ωστόσο ο ΑΓΟΡ βρήκε κάποιες λύσεις επιθετικά και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 40-37.

Στη συνέχεια, η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή της, μέχρι να πάρει το προβάδισμα και τα κατάφερε στα μέσα της 3ης περιόδου. Το παιχνίδι εξελίχτηκε σε μεγάλο ντέρμπι, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει κάποια διαφορά και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Αξίζει να αναφέρουμε πως οι άνθρωποι του Απόλλωνα τρόμαξαν σε μία φάση με τον ΜακΚόλουμ, ωστόσο ο Αμερικανός δεν είχε κάτι σοβαρό και πάτησε και πάλι παρκέ. Το Ρέθυμνο όμως έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενο στο σκορ με 56-54.

Απόλλων Πατρών - Ρέθυμνο 65-75

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Απόλλων προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν τις λύσεις στον επιθετικό τομέα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος του αγώνα, εκεί όπου στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά, παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα και παίρνοντας τη νίκη με 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 37-40, 54-56, 65-75.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 12 (1), Αργυρόπουλος 13 (1), Γκραντ 8, Λιανός 3 (1), Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 12 (1), Κλάιμπερ 3 (1), Ζαφείρης 5 (1), Τέρνερ 8, Κρόλο 1.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές-Μυκονιάτης): Χορν 9 (1), Καλλινικίδης 4, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 3 (1), Τσόχλας 4, Ντούβνιακ 8, Κόμματος 20 (4), Κάρτερ 15 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 9 (2), Σιζόπουλος 3 (1).

basketblog.gr

Γιαπλές: “Θα συνεχίσουμε έτσι”

Το Ρέθυμνο έφυγε με το διπλό από το κλειστό της Περιβόλας κόντρα στον Απόλλωνα για την 20η αγωνιστική της Α1 και ο Θανάσης Γιαπλές τόνισε πως η ομάδα του θα συνεχίσει να δουλεύει σκληρά για να έχει ανάλογα αποτελέσματα.
Ο προπονητής του Ρεθύμνου, δήλωσε μετά το παιχνίδι:

“Ευχαριστώ θερμά και ειλικρινά για τη φιλοξενία. Συγχαρητήρια για την πορεία του Απόλλωνα. Διαθέτει εξαιρετική ποιότητα ξένων και καλούς Ελληνες, με πρώτο τον Αργυρόπουλο. Είναι ομάδα στημένη έξυπνα. Εχει διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού εντός έδρας και διαφορετικό εκτός. Λειτουργεί πολύ καλά και είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Για εμάς ήταν ένας στοίχημα ο σημερινός αγώνας, ως συνέχεια της καλής εμφάνισης με τον Πανιώνιο. Ο τρόπος που δουλεύουμε παίκτες και σταφ, είναι υποδειγματικός. Θα συνεχίσουμε έτσι. Να ευχηθώ καλή συνέχεια και δύναμη στον Απόλλωνα”.

Ο Πάρις Χορν, είπε με την σειρά του: “Ηταν σπουδαίο παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για τη νίκη. Ο προπονητής μας, μας είχε ετοιμάσει όλη την εβδομάδα για να είμαστε ανταγωνιστικοί. Είμαι χαρούμενος από το αποτέλεσμα”