Ρέθυμνο Aegean: Συνεχίστηκε η “πελατειακή” σχέση με Πανιώνιο, 78-68 με Χορν, Κόλιμον και Κάρτερ

cliff colimon ρέθυμνο aegean

Το Ρέθυμνο Aegean με τον Θανάση Γιαπλέ για πρώτη φορά στον πάγκο μετά το διαζύγιο με τον Στέργιο Κουφό, επιβλήθηκε του… πελάτη του (το Ρέθυμνο δεν έχουν χάσει ποτέ σε κανονική περίοδο από τους κυανέρυθρους) Πανιωνίου στο «Μελίνα Μερκούρη» με 78-68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο παρκέ. Πίεσε στην άμυνα, έτρεξε, έβαλε 3/4 τρίποντα, πήρε τα ριμπάουντ, και με πρώτα βιολιά τους Κάρτερ (9π. στο διάστημα εκείνο) και Κόλιμον (5π.), έκανε ένα σερί 7-0 και από 9-8 στο 5′, προηγήθηκε με 16-8 στο 7.30″. Οι Κρητικοί ανέβασαν την διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους (23-13 στο 9.30″).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος σοβαρεύτηκε στην άμυνα με μπροστάρη τον Καββαδά μείωσε στους 2 πόντους (24-22 στο 13′), αλλά οι γηπεδούχοι με τον Χορν να παίρνει τα ηνία στην επίθεση έκλεισαν τελικά το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 38-32.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Αγγελόπουλος με 2/2 τρίποντα έδωσε αέρα 8 πόντων στους γηπεδούχους (44-32 στο 21′). Το Ρέθυμνο πάτησε κι άλλο το γκάζι και προηγήθηκε με 49-34 στο 24′.

Μετά το 30′ (61-51) ο Παππάς πήρε το όπλο του, οι γηπεδούχοι άρχισαν να χάνουν στροφές και ο Πανιώνιος που ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ (17-29) μείωσε στους 6 πόντους (61-55 στο 33.30″ και 64-58 στο 36′). Από κει και πέρα, όμως, η μπάλα πέρασε στον Πετγουέι που ανέλαβε δράση, ο Κόμματος τον σιγοντάρισε και οι Ρεθυμνιώτες πήγαν την διαφορά στους 13 πόντους (75-62 στο 38′).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 38-32, 61-51, 78-68.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 16 (2/3τριπ.), Καλλινικίδης 2, Κόλιμον 9 (1), Αγγελόπουλος 9 (2τριπ., 3ασ.), Τσόχλας 7, Ντούβνιακ 5 (1), Κόμματος 7 (2τριπ., 4ριμπ.), Κάρτερ 16 (1), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 7 (4ριμπ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν 3, Αθηναίου, Κις 2, Μίλμπουρν 19 (1τριπ., 3ριμπ., 3ασ.), Αθανασούλας 5, Μπατής 4 (7ριμπ.), Γιάνκοβιτς 9 (2), Καββαδάς 7, Παππάς 8 (5ριμπ.), Αγραβάνης 1, Μπούκερ 10.

sentragoal.gr

Γιαπλές: Αφιερωμένη σε Κουφό-Ζομπανάκη η νίκη

Ο Θανάση Γιαπλέ έκανε λόγο για τη δυσκολότερη του εβδομάδα. Ο Έλληνας τεχνικός τόνισε πως αυτός και το υπόλοιπο τεχνικό επιτελείο μετέτρεψαν την αδυναμία τους σε πάθος, ενώ αφιέρωσε τη νίκη τόσο στον Στέργιο Κουφό, όσο και στον μεγαλομέτοχο της ΚΑΕ κ. Ζομπανάκη.

Αναλυτικά, ο Θανάσης Γιαπλές τόνισε μετά το τέλος του αγώνα με αντίπαλο τον Πανιώνιο:

“Ήταν η δυσκολότερη εβδομάδα για μένα προσωπικά αφού μέχρι χθες δεν ξέραμε πώς θα είμαστε στον πάγκο. Προσπαθήσαμε να κάνουμε αυτή την αδυναμία πάθος και τα καταφέραμε παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη. Είμαι εδώ με τη σύμφωνη γνώμη του Στέργιου, ο οποίος χάρηκε περισσότερο από τον καθένα αυτή τη νίκη. Του αφιερώνω τη νίκη, γιατί η ομάδα είναι δημιούργημά του. Επίσης, η νίκη είναι αφιερωμένη στη διοίκηση και στον μεγαλομέτοχο, κ. Ζομπανάκη που ξέρω ότι αγαπούν το ίδιο την ομάδα”.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: “Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη δίκαιη νίκη του. Είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια και ήταν μπροστά από την αρχή του ματς. Το Ρέθυμνο είναι μια αθλητική ομάδα με μεγάλη ενέργεια και στόχος μας ήταν να μην κάνουμε εύκολα το λάθος αλλά τα 20 είναι πάρα πολλά για να μπορέσεις να διεκδικήσεις κάτι καλό σε εκτός έδρας παιχνίδι. Χάθηκε μια μάχη, ο αγώνας συνεχίζεται…”.