Ρέθυμνο Aegean: “Ξύπνησε” και τον Ίκαρο, ήττα με 89-75

ίκαρος - ρέθυμνο

Σπουδαία νίκη με 89-75 πήρε ο Ίκαρος Χαλκίδας εντός έδρας κόντρα στο Ρέθυμνο καλύπτοντας με αυτό τον τρόπο τη διαφορά που είχαν ηττηθεί στον αγώνα του πρώτου γύρου από τους Ρεθυμνιώτες.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν φιλόξενοι κόντρα στον πρώην τεχνικό τους Γιώργο Καλαφατάκη που επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος τους συλλόγου της Χαλκίδας από τη στιγμή που απομακρύνθηκε από τον πάγκο του συλλόγου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ίκαρο ήταν ο Σάτον που πέτυχε 16 πόντους ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Άσκα, και Ρίτσαρντς που πέτυχαν 15 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη για το Ρέθυμνο που έχει να γευτεί τη χαρά της νίκης από την όγδοη αγωνιστική πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράιτ που πέτυχε 31 πόντους συγκεντρώνοντας με αυτόν τον τρόπο 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή του αγώνα θέλοντας να επιβάλλει το ρυθμό της και να φτάσει σε μια νίκη που θα της έδινε ανάσα για τη μάχη που δίνει προκειμένου να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία. Μάλιστα με τρίποντη «βόμβα» του Μανωλόπουλου ο Ίκαρος έκανε το 19-14 τρία λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Έλληνας φόργουορντ με ένα ακόμα τρίποντο πήγε τη διαφορά στο +10 (29-19) στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με κάρφωμα του Σάτον έκαναν το 46-34 στο 19΄. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και τους Κρητικούς να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν τη διαφορά (57-51) με ελεύθερη βολή του Ράιτ δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί ωστόσο πήρε το «όπλο» του ο Στρναντ που με δυο τρίποντα έκανε το 69-55 στο 31΄. Η απάντηση όμως ήταν άμεση με τον Άρμπετ να ευστοχεί σε σουτ από τη γραμμή των 6μ75 πηγαίνοντας τη διαφορά στο -11(69-58). Ωστόσο οι Χαλκιδαίοι βρήκαν τις λύσεις για να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και με λει απ του Γκόβενς πήγε στο +19 (83-64 στο 38΄).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-19, 49-39, 64-55, 89-78

IKAΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Λυκογιάννης): Στρναντ 13 (4), Γκόβενς 6, Άσκα 15, Μανωλόπουλος 11(3), Σάτον 16, Γκαγκαλούδης 10 (1), Σπανός, Μάσιτς 3(1), Ρίτσαρντς 15 (1)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Καλαφατάκης): Χάρτ 9, Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας, Αγγελόπουλος, Ράιτ 31 (5τριπ. 5 ασιστ), Καλαμπόκης 4, Κανονίδης, Σίννης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 9 (8 ριμπ.), Αρμπέτ 3(1), Γκάμπριελ 20 (4 τριπ. 8 ριμπ.).