Ρέθυμνο – Καβάλα 80 – 83

Η Καβάλα έφυγε με τη νίκη από το Ρέθυμνο με 83-80, αν και βρέθηκε ακόμα και με 19 πόντους πίσω στο σκορ στις αρχές του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα τους Καραποστόλου και Τέιλορ, οι οποίοι με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν την ομάδα τους στη σποδαία νίκη.

Απο το Ρέθυμνο, που δεν εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό του ξεκίνημα, ξεχώρισε για άλλο ένα παιχνίδι ο Κρίστμας έχοντας 22 πόντους.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε ο αγώνας για το Ρέθυμνο. Οι γηπεδούχοι είχαν τέλειο ποσοστό στα δίποντα (7/7) και έναν αλάνθαστο Αβραάμ Καλινικίδη, ο οποίος ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 10 πόντους. Επιπλέον υπερτερούσαν σε όλους τους τομείς έναντι της Καβάλας και ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά, η οποία στο 8′ έφτασε στους 19 πόντους (28-9), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 29-13.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Κρητικούς, αφού η Καβάλα σήμανε αντεπίθεση βελτιώνοντας αρχικά την άμυνα της. Εκμεταλλευόμενος τον τραυματισμό του Πέτγουεϊ, ο Δημήτρης Πρίφτης γύρισε την άμυνα του σε ζώνη 3-2 με αποτέλεσμα να “βραχυκυκλώσει” στην επίθεση των Ρεθυμνιωτών. Στην επίθεση ανέλαβαν δράση οι Πάσαλιτς και Τέιλορ και μέσα σε εφτά λεπτά, η Καβάλα μείωσε σε 36-32, για να κατεβάσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (44-40).

Η Καβάλα συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να περάσει μπροστά στον αγώνα, όταν ο Στεφανίδης μείωσε στον πόντο (56-55) ευστόχησε σε 4/4 βολές ύστερα από φάουλ και τεχνική ποινή του Τσόχλα και ο Καραποστόλου ευστόχησε στη συνέχεια σε τρίποντο. Τα υπόλοιπα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου κύλησαν με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα και το Ρέθυμνο να το ολοκληρώνει προπορευόμενος με 65-63.

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, οι δύο αντίπαλοι επιδόθηκαν σε μία σειρά άστοχων τριπόντων. Αυτή η εξέλιξη ωφέλησε περισσότερο την Καβάλα, η οποία με δύο συνεχόμενες “βόμβες” του Καραποστόλου πέρασε μπροστά 69-65, για να διευρύνουν ακόμα περισσότερο στο τελευταίο πεντάλεπτο το προβάδισμα, οι Ο’Μπράιαντ και Στεφανίδης (67-74).

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μέσα σε ένα δίλεπτο, με ένα επί μέρους 9-2 το οποίο περιελάμβανε εφτά πόντους του Τσόχλα, ισοφάρισαν (76-76) και έδωσαν δραματικό χαρακτήρα στα τελευταία δύο λεπτά. Η “ρουλέτα” των βολών ευνόησε την Καβάλα η οποία με το 82-80 υπέρ της έιδε τον Τσόχλα να αστοχεί σε τρίποντο, με τον Καραποστόλου στη συνέχεια να γράφει το τελικό 83-80.

Διαιτητές: Γκόντας – Κορομηλάς – Μπήτης
Τα δεκάλεπτα: 29-13, 44-40, 65-63, 80-83.
ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 22 (3), Κούμουλος, Παπανικολάου, Ράιτ 10, Τσόχλας 7 (1), Καλλινικίδης 14 (1), Δορκοφίκης, Τζόνσον 5 (1), Λάτοβιτς 17 (3), Πέτγουεϊ 5 (1), Δέδας, Κατσαρές.
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (1), Αγγελόπουλος 2, Τέιλορ 23, Στεφανίδης 12 (2), Γεωργάκης, Καραποστόλου 25 (5), Σίμτσακ 4, Ο’Μπράιαντ 7.