Ρέθυμνο – Παναθηναϊκός 68-78

Σε ένα εκπληκτικό ματς ο Παναθηναϊκός στην δεύτερη ημέρα του τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης” νίκησε το Ρέθυμνο με 78-68, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Ρέθυμνο με διαδοχικά εύστοχα σουτ κυρίως από την περιφέρεια δυσκόλεψε το έργο των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη, οι οποίοι όμως με τον Άντι Πάνκο σε εξαιρετική κατάσταση έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Αμερικανός ήταν σε εκπληκτικός, σημείωσε 25 πόντους και έδωσε την απαιτούμενη ώθηση στην ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο για να “καθαρίσει” τον αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προσπάθησε να ξεκινήσει δυνατά και με τον Άντι Πάνκο κατάφερε να προηγηθεί με 6-2 του Ρεθύμνου. Οι Κρητικοί, όμως δεν το έβαλαν κάτω και με τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 11-10 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, όμως θα αντιδράσουν και με κάρφωμα του Κώστα Τσαρτσαρή θα περάσουν μπροστά. Παρόλα αυτά, το Ρέθυμνο με τρίποντο του Μπρεντ Πέτγουεϊ θα κλείσει την πρώτη περίοδο του αγώνα με προβάδισμα δύο πόντων (20-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσει δυνατά και πάλι και θα προσπαθήσει με ελέγξει τον ρυθμό του ματς και να πάρει διαφορά από τους Κρητικούς. Οι δύο ομάδες, όμως βρισκόντουσαν στο μεγαλύτερο μέρος κοντά στο σκορ, με τον Ματσιούλις δύο λεπτά πριν πάνε στα αποδυτήρια να πετυχαίνει το 33-34 για το “τριφύλλι”.

Το Ρέθυμνο, πάντως και πάλι δεν επηρεάστηκε και με ακόμα ένα τρίποντο βρέθηκε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 38-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός θα ανεβάσει την απόδοση του. Ο Κίτσεν αρχικά θα μειώσει σε 41-40 στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου και ο αρχηγός της ομάδας, Δημήτρης Διαμαντίδης θα κάνει το 41-43 με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Οι “πράσινοι” θα συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και ο Ντέργουιν Κίτσεν θα δώσει “αέρα” τεσσάρων στο “τριφύλλι” (41-45).

Από εκείνο, το σημείο κι έπειτα οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη θα πατήσουν… γκάζι. Ο Πάνκο με τέσσερις διαδοχικούς πόντους θα κάνει το 41-49, ενώ ο Κίτσεν θα ανεβάσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι την διαφορά στους δέκα (41-51, 25′). Ο Κώστας Τσαρτσαρής θα σημειώσει το 44-55, με το Ρέθυμνο να αντιδρά και με τον Αγγελόπουλο, ο οποίος ευστόχησε σε δύο τρίποντα να μειώνει σε 49-55.

Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 2/2 βολές θα κάνει το 51-60, 1:23” πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 54-60.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι “πράσινοι” με τρίποντο του Άντι Πάνκο αποσπάστηκαν με 51-63 και κατάφεραν με τον 35χρονο φόργουορντ επτά λεπτά πριν το τέλος να ξεφύγουν με 12 πόντους (58-70) για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 78-68 κόντρα στο Ρέθυμνο που είχε κορυφαίους τους Πέτγουει, Μπράουν, Γουάιτ και Τσόχλα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-36, 54-60, 68-78.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Στέργιος Κουφός): Μπράουν 12 , Γουάιτ 9, Αγγελόπουλος 9, Τσόχλας 11, Ντούβνιακ 6, Κάρτερ, Λάτοβιτς 3, Πέτγουεϊ 15, Γαλιώτος, Σιζόπουλος 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος, Πάνκο 24, Ματσιούλις 5, Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 6, Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 12, Κίτσεν 11, Γιαννόπουλος 5, Σχορτσανίτης 8.

Οι δηλώσεις

Ο Αργύρης Πεδουλάκης, προπονητής του Παναθηναϊκού, τόνισε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Ήταν μια ευκαιρία εμάς να δούμε κάποια πράγματα. Δοκιμάσαμε διαφορετικά σχήματα και καταστάσεις, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Πρέπει να σκέφτεσαι ως παίκτης. Στο πρώτο μέρος πήγαμε εκ προθέσεως σε άμυνες που δεν ήταν συμβατές με τον αντίπαλο, για να «δοκιμάσουν» οι ψηλοί τα πόδια τους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο «Σόφο» έκανε τη διαφορά ειδικά στην άμυνα. Τα παιδιά που δεν γνωρίζουν από το δικό μας πρωτάθλημα, κατάλαβαν ότι τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα σε τέτοιες έδρες. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο, στην ομάδα και στον κόσμο».

Σε ότι αφορά το βαθμό ετοιμότητας της ομάδας και το ελληνικό πρωτάθλημα δήλωσε: «Είμαστε μια καινούργια ομάδα και χρειαζόμαστε χρόνο. Μέσα από τα παιχνίδια θα φτάσουμε στο σημείο που επιθυμούμε. Όσο για το πρωτάθλημα, δεν πιστεύω ότι αλλάζει πολύ. Ένα νέο στοιχείο είναι ο τέταρτος Αμερικάνος, στοιχείο που θα δυναμώσει τις ομάδες που βρίσκονται στα πιο κάτω επίπεδα της βαθμολογίας».

Ο προπονητής του Ρεθύμνου, Στέργιος Κουφός, σημείωσε: «Εύχομαι ο Παναθηναϊκός να έχει καλή χρονιά και υγεία και να πετύχει τους στόχους τους σε Ελλάδα κι Ευρώπη, και καλή τύχη στον κόουτς στο νέο του εγχείρημα. Εμείς σήμερα πιο πολύ «μπλεχτήκαμε». Ήταν να πάρουμε κάποιες αποφάσεις, τώρα θα μπλεχτούμε. Μέρα με τη μέρα γινόμαστε καλύτεροι, αρχίζουν τα νέα παιδιά και καταλαβαίνουν. Οι Αμερικάνοι είναι δύσκολο μέσα σε λίγες μέρες να καταλάβουν τι θα αντιμετωπίσουν στην ελληνική Λίγκα. Ευχαριστώ τον κόσμο και τον δικό μας και του Παναθηναϊκού που έφτιαξαν μια όμορφη ατμόσφαιρα. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα, έχω την αίσθηση ότι θα γίνει ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, όπως και πέρυσι. Στο τέλος όλες οι ομάδες, ακόμα και οι «προβληματικές», έχουν ρόστερ. Στον πρώτο γύρο τουλάχιστον θα είναι πολύ ανταγωνιστικό. Νομίζω ότι θα ζήσουμε πάλι κάτι παρόμοιο με πέρυσι. Πιστεύω ότι είναι λίγο πιο ανταγωνιστικές και σκληρές περισσότερες ομάδες φέτος».