Ρέθυμνο – Περιστέρι 75-46 και μέσα στην τετράδα!

Το Ρέθυμνο επιβλήθηκε 75-46 του Περιστερίου για την 22η αγωνιστική και έγραψε ιστορία, καθώς βρέθηκε για πρώτη φορά στην 4η θέση. Στους 21 πόντους σταμάτησε ο Πέτγουεϊ.

Γιορτή στήθηκε στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” στο Ρέθυμνο! Η ομάδα του Στέργιου Κουφού βρέθηκε για πρώτη φορά στην 4η θέση της βαθμολογίας της Basket League OΠΑΠ μετά την άνετη νίκη της με 75-46 με αντίπαλο το Περιστέρι στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Το Ρέθυμνο μοιράζεται τη θέση με τον Πανιώνιο (σ.σ. είχε ρεπό), ωστόσο υπερτερεί έναντι των “κυανέρυθρων”, μιας και έχει πάρει τη νίκη και τις δύο φορές που έχουν αναμετρηθεί φέτος.

Το γήπεδο δεν γέμισε, ωστόσο όσοι εκλεκτοί βρέθηκαν στο γήπεδο είδαν τους γηπεδούχους να ξεκινούν τον αγώνα με σερί 12-0! Το Περιστέρι σημείωσε το πρώτο του καλάθι (σ.σ. τρίποντο συγκεκριμένα) με τον Παναγιώτη Καυκή 05:20 λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο. Όταν δε ο Αργύρης Πεδουλάκης γύρισε την άμυνα της δικής του ομάδας σε μαν του μαν, εγκλωβίστηκαν προσωρινά οι γηπεδούχοι και έτσι το Περιστέρι μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους (17-12). Μέχρι εκεί! Με νέο σερί 5-0 το Ρέθυμνο βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με διπλάσια διαφορά πόντων (22-12).

Με δύο τρίποντα (12/36 στα 40′) από τον Γιώργο Δέδα και ένα από τον Μπραντ Πέτγουεϊ το Ρέθυμνο διαμόρφωσε το σκορ από 25-16 σε 34-18. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 43-19 υπέρ του Ρεθύμνου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το Περιστέρι δεν έδειχνε ικανό να κυνηγήσει τους γηπεδούχους στο σκορ. Ο Κουφός κράτησε τους ξένους στον αγωνιστικό χώρο για να προσφέρουν θέαμα στο κοινό. Ο Πέτγουεϊ, κορυφαίος του αγώνα, πραγματοποίησε με τρίποντο το 71-41 τρία λεπτά πριν από το τέλος του ματς.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν τα 24 λάθη του Περιστερίου και η απόλυτη επιτυχία του Ρεθύμνου στον αιφνιδιασμό (7/7).

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 43-19, 55-36, 75-46.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κούφος): Κρίστμας 11 (1), Κούμουλος 2, Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου 5, Ράιτ 7 (1), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης, Λάτοβιτς 10 (2), Πέτγουεϊ 21 (5), Δέδας 13 (3), Κατσαρές 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 2, Καυκής 13 (1), Γιαννόπουλος 12 (2), Μανωλόπουλος, Γιόβοβιτς 9, Έντουαρντς 6, Μίτροβιτς 1, Πρέκας, Τσιλούλης 3 (1), Παπαγιάννης.

Κουφός: “Όλους με προσοχή και σεβασμό”

Ο Στέργιος Κουφός μόνο ικανοποιημένος θα μπορούσε να μείνει από την εικόνα των παικτών του στο παιχνίδι απέναντι στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

“Αν είναι κάτι που διακρίνει την ομάδα μου και τη φετινή της πορεία της, αυτό είναι η σοβαρότητα. Αντιμετωπίζουμε όλους τους αντιπάλους μας με προσοχή και σεβασμό. Μετά τη νίκη μας απέναντι στο Πανιώνιο, παίξαμε ένα παιχνίδι που είναι από αυτά που δε μου αρέσουν. Γιατί το Περιστέρι βασίζεται σε νεαρούς παίκτες με αποτέλεσμα αν κερδίσεις όλα καλά, αν όμως χάσεις υπάρχει πρόβλημα.

Χάρηκα που ο Σπύρος (Μοτσενίγος) έπαιξε πολύ, και πήρε την ευκαιρία να ανέβει σιγά- σιγά. Η ομάδα έχει δώσει ένα άτυπο όρκο, να διεκδικεί όλα τα παιχνίδια μέχρι τέλους. Μπορεί στην πορεία να μας προδώσει η κούραση ή κάποιος τραυματισμός, αλλά θα παλεύουμε όλα τα ματς μέχρι τέλους.

Χαίρομαι που είμαστε στην 4η θέση αυτή τη στιγμή. Αν περάσουμε στο δεύτερο γύρο των play off, η ομάδα θα είναι κουρασμένη και όχι τόσο φρέσκια, όπως τώρα γιατί όλοι μας έχουμε κάνει μια υπερπροσπάθεια.

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για τη παρουσία του στο γήπεδο, παρόλο που μου φάνηκε λιγότερος προς το τέλος της αναμέτρησης από ότι στην αρχή”, δήλωσε ο Κουφός.

Ο Σπύρος Μοτσενίγος είπε: “Επιβάλλαμε από τα πρώτα λεπτά το γρήγορο ρυθμό μας και καταφέραμε να χτίσουμε μία σημαντική διαφορά. Παρόλο που ξέραμε τα προβλήματα του Περιστερίου, δεν τα αφήσαμε να μας επηρεάσουν και μείναμε πιστοί στο πλάνο μας. Ευχαριστούμε τον κόσμο που στήριξε για ακόμα ένα παιχνίδι την ομάδα μας. Υπάρχει άγχος και μη ξεχνάτε πως είναι τα πρώτα μου καθαρά αγωνιστικά λεπτά που παίρνω συμμετοχή. Τους ευχαριστώ πολύ”.

Πεδουλάκης: “Καλή συνέχεια στο Ρέθυμνο”

Ο προπονητής του Περιστερίου, Αργύρης Πεδουλάκης από την πλευρά του δήλωσε: “Το Ρέθυμνο κέρδισε δίκαια, του αξίζουν συγχαρητήρια. Οι πιτσιρικάδες πρέπει να καταλάβουν ότι πρέπει να αρπάξουν την ευκαιρία που τους δίνετε στην Α1. Παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Α1 και ευθυνόμαστε εμείς οι μεγαλύτεροι, οι νέοι παίκτες οφείλουν να δουλέψουν πάρα πολύ. Όπως για παράδειγμα έκανε ο Κατσαρές, ο οποίος αν και είχε κριθεί το ματς, έδειξε πάθος, δύναμη και θέληση και απολαμβάνει την φετινή συμμετοχή του στην Α1.

Ευχαριστώ τον κόσμο για την συμπεριφορά του προς το πρόσωπό μου. Τα συναισθήματα μου είναι πολύ καλά για το Ρέθυμνο. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Ρεθύμνου”.

Ο Τρύφωνας Πρέκας: “Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη νίκη του. ‘Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας, προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε στη πίεση του Ρεθύμνου και μέσα από την αντίδραση αυτή πήραν χρόνο συμμετοχής και οι νεαροί παίκτες της ομάδας μας. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας”.

Έχασε ο Κολοσσός – Όλα τα αποτελέσματα

Ένα ακόμα καλό νέο ήρθε από τη Θεσαλονίκη όπου ο ΠΑΟΚ με κορυφαίους τους Ντούβνιακ και Ντικούδη κέρδισε τον Κολοσσό με 67-60. Μεγάλο ντέρμπι στα Ιλίσια με νικητή τον Άρη με 74-79, η Καβάλα κέρδισε τον ΚΑΟΔ με 40 π. του ασταμάτητου Τέιλορ, ενώ εύκολα κέρδισε ο Παναθηναικός το μαχητικό Μαρούσι με 56-96 και ο Ολυμπιακός τον Ίκαρο με 100-63.

ΠΑΟΚ – Κολοσσός 67-60
Ηλυσιακός – Άρης 74-79
Καβάλα – ΚΑΟΔ 100-86
Μαρούσι – Παναθηναϊκός 56-96
Ολυμπιακός – Ίκαρος 100-63
Ρέθυμνο-Περιστέρι 75-46