Η ΑΕΚ η οποία ταξίδεψε στην Κρήτη, κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη με σκορ 95-90 κόντρα στο Ρέθυμνο, το οποίο πάλεψε μέχρι τέλους απέναντι και στην διαιτησία!

Αν και δυσκολεύτηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κόντρα στο Ρέθυμνο, η ΑΕΚ κατάφερε να ξυπνήσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ανοχή των γκρι που ανέχτηκαν το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, παίρνοντας έτσι την τέταρτη συνεχόμενη της νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα με σκορ 95-90, ενώ παράλληλα ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-6.

Κορυφαίος για την ομάδα του Σάκοτα ήταν ο Μάνι Χάρις με 23 πόντους, ενώ μεγάλες βοήθειες έδωσε και ο Δημήτρης Μαυροειδής με 18 πόντους. Από πλευράς γηπεδούχων ο Στέφαν Μουντί ήταν εξαιρετικός, σημειώνοντας 25 πόντους, με τον Γκούντουιν να ακολουθεί σε απόδοση με 19 πόντους.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν κοντά στο σκορ, με την ομάδα του Ρεθύμνου όμως να είναι αυτή που πήρε την πρώτη σημαντική διαφορά (+8), με τον Γκούντουιν να κάνει το 20-12. Η ΑΕΚ δεν έδειχνε ότι μπορούσε να αντιδράσει, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 29-22 υπέρ των γηπεδούχων. Η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (29-30), μετά από τρεις εύστοχες βολές του Πάντερ. Το Ρέθυμνο όμως αντέδρασε άμεσα και κατάφερε εκ νέου να πάρει το προβάδισμα, πηγαίνοντας τη διαφορά παράλληλα στο +6 (36-30). Οι παίκτες του Σάκοτα κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 46-43.

Στην επανέναρξη η ομάδα του Ρεθύμνου ήταν αυτή που είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παρκέ. Με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 69-65. Η “Ενωση” στο τελευταίο μέρος του αγώνα πήρε τα πάνω της, καταφέρνοντας να πάρει και προβάδισμα 12 πόντων (76-88) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη τελικά με σκορ 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουιν 19, Μούντι 25 (4), Λι 7, Γιαννόπουλος 15 (4), Αρμστεντ 8, Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1), Στεφανίδης 1, Μόρισον 8 (2)

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (1), Χάρις 23 (2), Άτιτς, Χάντερ 13, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18, Καββαδάς 3, Πάντερ 10 (1)