Ρέθυμνο Cretan King: Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στο τουρνουά στην Ουγγαρία

Την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη, έστω και σε φιλικό επίπεδο, κατέκτησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, κερδίζοντας με 68-66 την Bnei Herzliya στο διεθνές τουρνουά της Ουγγαρίας, που διεξάγεται στην έδρα της Egis Kormend.

Η ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη αντιμετώπισε την ισραηλινή Bnei στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, όπου έδειξε σαφή βελτίωση απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα. Άπαντες απέδωσαν τα μέγιστα και σε συνδυασμό με την άψογη διαχείριση από τον πάγκο ήρθε η πρώτη νίκη για τη φετινή σεζόν. Μάλιστα, ντεμπούτο πραγματοποίησε το τελευταίο απόκτημα του Ρεθύμνου, με τον Κιθ Κλάντον να παίρνει μία πρώτη γεύση από τη νέα του ομάδα, αγωνιζόμενος για 4 λεπτά. Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα ως το τέλος, με τον Γκάιτον να δίνει τη νίκη με εύστοχο δίποντο στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρλτον Γκάιτον με 14 πόντους, με τον Ντουράμ να ακολουθεί με 11 πόντους (5ασίστ, 3 κλεψίματα), ενώ κανείς δεν υστέρησε δουλεύοντας ομαδικά για την πρώτη φιλική νίκη της ομάδας του Ρεθύμνου.

Αύριο στις 20.30 το Ρέθυμνο Cretan Kings θα αντιμετωπίσει τον νικητή του σημερινού αγώνα Egis Kormend – Helios Domzale στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του, με την Bnei να κρατάει το προβάδισμα με 15-17 στη λήξη της α’ περιόδου. Στη συνέχεια η ομάδα μας αποδείχθηκε άστοχη από την περιφέρεια (4/13 τρίποντα), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να αυξάνουν τη διαφορά στους 7 πόντους, με το 30-37 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σταύρου Μυκονιάτη μπήκαν πιο επιθετικά και με επιμέρους 10-6 μείωσαν σε 40-43 στο 25’. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στη λήξη της γ’ περιόδου με το σκορ στο 53-53. Ο Ραζής έβαλε σε ρόλο οδηγού την ομάδα μας, μετά από το πρώτο προβάδισμα στην α’ περίοδο, με εύστοχη εκτέλεση από τα 6.75 για το 56-55 (32’). Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι, με το 64-64 να διατηρείται έως και 1’38’’ πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο ο Γλυνιαδάκης έβαλε ξανά σε ρόλο οδηγού την ομάδα μας (66-64).

Η Bnei ισοφάρισε σε 66-66 με 25’’ να απομένουν στο χρονόμετρο. Όμως, ο Γκάιτον ήταν εκείνος που «μίλησε» τελευταίος, καθώς ευστόχησε στα τελευταία δευτερόλεπτα, διαμορφώνοντας το τελικό 68-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-37, 53-53, 68-66.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντάνιελς 5 (1τριπ., 7 ριμπ.), Μπρέισι – Ντέιβις 8 (1τριπ., 3ριμπ., 3ασ.), Γκάιτον 14 (2τριπ., 4ριμπ.), Ντουράμ 11 (2τριπ., 5ασ., 3κλ.), Ραζής 5 (1τριπ.), Χριστοδούλου 8 (3ριμπ.), Κουρέπης 2 (3ριμπ.), Γλυνιαδάκης 7 (3ριμπ.), Σιγκούνας 2 (2ριμπ.), Ντάνιελ 4(6ριμπ.), Καλογιαννίδης (1ριμπ., 1κλ.), Κλάντον 2 (1ριμπ.).

Bnei Herzliya (Γκάσπερ Ποτότσνικ): Άντριεν 11, Σίνγκερ, Λέβιν 9, Ρόμπινσον 25(6), Μασούρ 12(1), Χανόσι 3(1), Έρλιχ 2, Άρμστρονγκ, Ντίξον, Μπλίζνιουκ 4, Ζιφ.