Ρέθυμνο Cretan Kings: Ανταγωνιστικοί μόνο στο 1ο ημιχρονο (66-50)

Με αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο όπου και πήρε μια διαφορά την οποία κράτησε μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού ο Ήφαιστος Λήμνου νίκησε με 66-50 στην εντός έδρας πρεμιέρα του το Ρέθυμνο και ξεκίνησε με το “δεξί” τις υποχρεώσεις του στην Basket League.

Οι Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν ανταγωνιστικοί για σχεδόν 25′ όμως το μόλις 32% στα δίποντα και τα επτά παραπάνω λάθη τους ήταν απαγορευτικά στην περαιτέρω διεκδίκηση του αγώνα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα το ρυθμού του τέταρτου δεκαλέπτου και έφτασαν πολύ δίκαια στην επικράτηση.

Διακύμανση αγώνα

Ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Το Ρέθυμνο είχε τρεις περισσότερες επιθέσεις απόρροια των παραπάνω επιθετικών ριμπάουντ που πήρε και πρωταγωνιστή τον Φράνκαμπ με 7 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Σμιθ είχε 6 πόντους για το 16-18 του 10′, με τους δυο “μονομάχους” να είναι αρκετά άστοχοι από την περιφέρεια.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά την δεύτερη περίοδο και με τρία τρίποντα έτρεξαν 9-2 σερί έχοντας μπροστάρη τον Χάρις που είχε 9 πόντους με 3/4 σουτ τριών πόντων! Η διαφορά έφτασε τους εννιά πόντους για το 27-18 στο 12′. Ο Ήφαιστος Λήμνου “απάντησε” με δικό του 14-3 σερί για να προσπεράσει με +2 (32-30) στο 20′, ενώ ο Σμιθ έφτασε τους 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν 2/16 τρίποντα, όμως τα ποσοστά τους στα σουτ δυο πόντων ήταν εκπληκτικά (78%), την ώρα που οι παίκτες του Ζιάγκου εκτέλεσαν περισσότερα τρίποντα από σουτ δυο πόντων (16 έναντι 10) στο πρώτο μέρος.

Πολύ αμφίρροπο το ματς και στην τρίτη περίοδο με τις δυο ομάδες να να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 38-39 του 23’… Οι παίκτες του Μανωλόπουλου έτρεξαν 13-3 σερί σε επτά λεπτά για το 51-42 του 30′. Πρωταγωνιστής και σε αυτό το διάστημα ο Σμιθ που με 7 πόντους έφτασε τους 17 συνολικά, ενώ οι Τσαϊρέλης και Χαριτόπουλος έδωσαν βοήθεια στον Αμερικανό γκαρντ.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ήφαιστος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και χωρίς κανένα πρόβλημα διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας στην νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-18, 32-30, 51-42, 66-50.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μούρτος 5, Χάμοντς 5 (1), Έβανς 6, Σμιθ 20 (1), Μολντοβεάνου 5 (1), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 5, Τσαϊρέλης 10, Πελεκάνος 2, Στασινός, Λιτλ 3, Γκίλμπερτ 5 (1).

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 8 (1), Χότον 4, Χάρις 9 (3), Γκάρετ 2, Φράνκαμπ 11 (1), Καμπερίδης 1, Ραζής, Κουρέπης 2, Γαρέζος, Μαραγκάκης 3 (1), Γουίλιαμς 4, Γκόρντον 6.

Ζιάγκος: «Να γίνουμε σκληροί!»

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος δικαιολόγησε την ήττα του Ρεθύμνου από τον Ήφαιστο στην πρεμιέρα της Basket League κι αναφέρθηκε στην… κρίση ταυτότητας του Ρεθύμνου:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ηφαίστου Λήμνου για τη δίκαιη νίκη. Είχαμε θέσει ως πρωταρχικό στόχο για το παιχνίδι το να μην πειραχτεί το μυαλό μας και να μείνουμε στον αγώνα με ασφαλείς και ορθολογικές κατοχές, απέναντι σε μια ομάδα που παίζει ιδιαίτερα σκληρά στην άμυνα, στα όρια του φάουλ, πολλές φορές πέρα από αυτά. Πολύ καλά κάνει βέβαια, γιατί όταν μια ομάδα θέλει να κερδίσει, είναι υποχρεωμένη να παίξει έτσι.

Ο στόχος δεν επετεύχθη. Χάσαμε το μυαλό μας, δεν ανταποκριθήκαμε στις σκληρές επαφές και το ξύλο. Μας δίνεται μια καλή ευκαιρία, τώρα που είναι νωρίς να αποφασίσουμε τι είμαστε. Μία ντελικάτη ομάδα, που παίζει χαριτωμένο μπάσκετ και όποιος μας δέρνει να μας εκθέτει. Ή μια ομάδα που για να κερδίσει αγώνες και να μείνει στην κατηγορία, πρέπει να γίνει πιο σκληρή τόσο σωματικά όσο και πνευματικά»

Για τα πολλά λάθη της ομάδας (14), ο Βαγγέλης Ζιάγκος ανέφερε: «Το νούμερο αυτό αντανακλά αυτό που είπα νωρίτερα. Οι επαφές και το ξύλο μας οδήγησαν σε λάθος αποφάσεις και πείραξαν το μυαλό μας».