Ρέθυμνο Cretan Kings: Διασυρμός από τον …Πανιώνιο! (96-64)

Ο Πανιώνιος πραγματοποίησε με διαφορά την καλύτερη φετινή εμφάνιση του, διαλύοντας εντός έδρας το Ρέθυμνο με 96-64 (!!!), για τη 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Basket League.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ από τα πρώτα λεπτά και “καθάρισε” από νωρίς την υπόθεση νίκη, φτάνοντας τα δύο θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Ο Ιστορικός ανέβηκε λοιπόν στο 2-11 και κατάφερε να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα, αλλά και ψυχολογία ενόψει του δεύτερου γύρου, όπου θα τα δώσει όλα για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Από την πλευρά τους, οι Κρητικοί παρουσιάστηκαν αγνώριστοι κι έχασαν με κάτω τα χέρια από τον ουραγό του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βαγγέλης Σακελλαρίου, ο οποίος μέτρησε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από τους ηττημένους, διασώθηκαν οι Γιαννόπουλος (12π.) και Γκούντγουιν.

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 8-9 στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο ο Πανιώνιος ήταν αποφασισμένος να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη του. Έτρεξε σερί 10-0 και προηγήθηκε με 18-9, ενώ ανέβασε και τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-15) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης (31-25 στο 14′), ωστόσο ο Ιστορικός άρχισε να πυροβολάει ασταμάτητα από την περιφέρεια, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 19 πόντους (53-34) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 29 πόντους (70-41) στο 26′, εξασφαλίζοντας τη νίκη από τα μέσα της τρίτης περιόδου. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 34 πόντους (87-53).

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 53-34, 76-48, 96-64.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Νταλό 12 (2), Τσούπκοβιτς 21 (5), ΜακΝίλι 4, Σαρικόπουλος 5, Σακελλαρίου 18 (4), Δίπλαρος, Κράβιτς 17, Μολφέτας 5 (1), Γούντσον 9 (3), Καμπερίδης 5 (1), Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουϊν 12 (2), Κώττας 8, Χριστοδούλου 7 (1), Μόρισον, Άρμστεντ 2, Ντάνιελς 6 (1), Μούντι 8, Στεφανίδης, Δραγάτης 3 (1), Θεοδωρίδης, Λι 6, Γιαννόπουλος 12.

Ο Νίκος Βετούλας εμφανώς νευριασμένος από τη βαριά ήττα της ομάδας του, δεν πήγε στη καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος της αναμέτρησης. Ο βοηθός του, Σταύρος Μυκωνιάτης τον αντικατέστησε, με τον Πατρινό προπονητή να μην δίνει ούτε το χέρι του στον Βαγγέλη Ζιάγκο μετά το τέλος του αγώνα…

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Σταύρου Μυκονιάτη:

“Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο. Δεν έχουμε να πούμε πολλά για το παιχνίδι από την δική μας μεριά. Σαφώς ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς από το πρώτο λεπτό. Η ενέργεια του ήταν πολύ μεγάλη, η θέληση το ίδιο, όπως και ο ζήλος.

Εμείς δεν ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του αγώνα. Γνωρίζαμε πως ο Πανιώνιος θα μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι, γιατί για εκείνον τα πράγματα είναι δύσκολα και διεκδικεί όλα τους εντός έδρας αγώνες με μεγάλη ένταση. Εμείς δεν ανταποκριθήκαμε στην ανάγκη του αγώνα και δεν κάναμε αυτό που έπρεπε”.