Ρέθυμνο Cretan Kings: Επικράτησε στο «νησιώτικο» ντέρμπι!

Το Ρέθυμνο επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου και τον “έπιασε” στη βαθμολογία (ρεκόρ 5-8) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League.

MVP για τους Ρεθυμνιώτες ο Κόνερ Φράνκαμπ με 23 πόντους και 7 ασίστ σε κάτι παραπάνω από 38 λεπτά συμμετοχής! Μεγάλα τρίποντα από τον Τζοσουά Κάρτερ στο φινάλε (12 πόντους, 4/8 τρίποντα). Για τον Κολοσσό που πάλεψε αλλά φεύγει από τη Κρήτη με σκυμμένο το κεφάλι, 20 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο συνήθης ύποπτος, Λασάνα Κρόμα αλλά και 6 λάθη.

Το Ρέθυμνο άρχισε την αναμέτρηση με τους Φράνκαμπ, Γκόρντον, Χάρις, Λι και Κάρτερ ενώ ο Άρης Λυκογιάννης επέλεξε τους Μπρέιζελτον, Τζάκσον, Κρόμα, Τσαλμπούρης και Αγκμπελέζε. Το αρχικό 2-5 των φιλοξενούμενων μετατράπηκε σε 10-5 με δύο τρίποντα του Τζοσουά Κάρτερ. Άμεση απάντηση του Κολοσσόυ για το 11-17 με κρεσέντο του Λασάνα Κρόμα. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 17-19.

Πολύ ισορροπημένη και η δεύτερη περίοδος. Με 6-0 σερί άρχισαν οι Ροδίτες οι οποίοι με αλλεπάλληλα καλάθια του Ντάνιελς έφτασαν στο +8, 17-25. Γκόρντον και Χριστοδούλου ισοφάρισαν το παιχνίδι στους 27 και λίγο αργότερα στους 28 πόντους και ο Φράνκαμπ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσε προβάδισμα στους Κρητικούς, 34-33, 1,5 λεπτό για το φινάλε. Ο Ταιρόν Μπρέιζελτον σκόραρε από τα 6,75 με τον Ανδρέα Χριστοδούλο να επαναφέρει την απόλυτη ισορροπία στους 36 πόντους. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Νευρικές και πολύ άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να βρίσκει σουτ τριών πόντων για το 38-41. Σερί 12-1 “έτρεξαν” οι γηπεδούχοι και έφτασαν στο 50-42 με τους Αμερικανούς της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου να κάνουν θραύση. Κρόμα και Μωραΐτης έβγαλαν αντίδραση για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κατεβάζοντας την διαφορά στους τρεις, 52-49 αλλά ένα τρίποντο του Ραζή και άλλο ένα ζευγάρι βολών του Φράνκαμπ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 57-51.

Κακό ποιοτικά το ξεκίνημα και στην τελευταία περίοδο, αλλά δικαιολογημένες οι δύο ομάδες καθώς διακυβεύονταν πολλά. Χωρίς να κάνουν κάτι τρομερό αλλά παίζοντας “σκυλίσια” άμυνα οι παίκτες του Κολοσσού κράτησαν για έξι λεπτά χωρίς καλάθι το Ρέθυμνο και προσπέρασαν με σερί 7-0, 57-58. Το «ρόδι έσπασε» ο Τζος Κάρτερ με ένα τρίποντο-ανάσα για τους γηπεδούχους οι οποίοι ανέκτησαν το προβάδισμα, 60-58 αναγκάζοντας τον Λυκογιάννη να καλέσει τάιμ-άουτ. Όμως το μομέντουμ είχε πλέον γυρίσει, και με μεγάλα σουτ των Λι και Κάρτερ οι Ρεθυμνιώτες ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 68-58! Το …κερασάκι στην τούρτα, έβαλε μετά το κάρφωμα του Αγκμπελέζε ο «βιονικός» Κόνερ Φράνκαμπ με τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Λι 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρις, Κάρτερ 12 (4/8 τρίποντα), Γκόρντον 13 (5/7 δίποντα, 3/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φράνκαμπ 20 (2/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χριστοδούλου 8 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Χότον, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης, Ραζής 3 (1)

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 10 (4/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 11 (1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζάκσον 5 (2/9 σουτ), Τσαλμπούρης 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Κρομά 20 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Γκρίφιν 1, Μωραΐτης 2, Ντάνιελς 4, Τουντζιαράκης 4, Παύλος