ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΡΕΘΥΜΝΟ

Ρέθυμνο Cretan Kings: Εύκολα τον Ήφαιστο για την 6η εντός έδρας νίκη!

Το Ρέθυμνο επιβεβαίωσε την εξαιρετική φόρμα του και επικράτησε με 75-59 του Ηφαίστου Λήμνου στο “Μελίνα Μερκούρη” πανηγυρίζοντας παράλληλα την έκτη φετινή του νίκη (ρεκόρ 6-8).

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή έκανε το Ρέθυμνο κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου κερδίζοντας τον με 75-59 κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο παρκέ. Η τριπλέτα Φράνκαμπ (17π.) – Κάρτερ (13π.) – Γκόρντον (11π., 8ρ.)οδήγησε τους γηπεδούχους σε έναν απρόσμενο περίπατο, με τον Ήφαιστο να τα… σπάει πίσω από τα 6,75 και να μην έχει λύσεις στην επίθεσή του.

Ο Αγώνας

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (21-19 τέλος πρώτου δεκαλέπτου) αλλά η συνέχεια ήταν δυσανάλογη. Ένα σερί 8-0 της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, 29-19 στο 14′. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου βρήκε σταδιακά τα πατήματα της και με πρωτεργάτες τους Κλίφ Χάμοντς και Τζέρι Σμίθ (οκτώ πόντους έκαστος) κατόρθωσε να ρίξει την διαφορά στου έξι πόντους, 36-30 το οποίοι ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Από τα αποδυτήρια όμως βγήκε μόνο… μία ομάδα. Αυτή ήταν το Ρέθυμνο, το οποίο με τους Κάρτερ και Φράνκαμπ σε δαιμονιώδη κατάσταση ανέβασαν την διαφορά στους 16 πόντους κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +16, 60-44. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν ούτε εκεί, έφτασαν ως το +21 (73-52 στο 37′) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ομάδας της Λήμνου. Το τελευταίο τρίλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το Ρέθυμνο να διαχειρίζεται το σκορ και να φτάνει στο τελικό 75-59 με περίσσια άνεση.

Τα Δεκάλεπτα: 21-19, 36-30, 60-44, 75-59

Ρέθυμνο Cretan Kings (Ζιάγκος): Λι 3 (1), Χάρις 3 (1), Κάρτερ 3 (3), Γκόρντον 11, Φράνκαμπ 17 (2), Χριστοδούλου 6, Χότον 6, Κουρέπης, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης 9 (1), Καμπερίδης 7 (1), Ραζής

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος):Μολδοβεάνου 15 (2), Έβανς 5, Σμιθ 16, Γκίλμπερτ 2, Χάμοντς 8 (2), Σταμάτης, Πελεκάνος 6, Τσαϊρέλης 4, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Μούρτος 2, Λιτλ