Ρέθυμνο Cretan Kings: Ήττα με 71-79 από Προμηθέα στα «Μαυροσκούφεια»

Παρά την καλή εμφάνιση στην πρεμιέρα του 28ου τουρνουά «Συμεών Μαυροσκούφης», το Ρέθυμνο Cretan Kings γνώρισε την ήττα με 71-79 από τον Προμηθέα στο PAOK Sports Arena.

Έπειτα από τις δύο συνεχόμενες φιλικές νίκες στην Ουγγαρία, η ομάδα του Ρεθύμνου ηττήθηκε επί ελληνικού εδάφους, χάνοντας την ευκαιρία να συμμετάσχει στον αυριανό μεγάλο τελικό της διοργάνωσης του Συνδέσμου Διαιτητών Θεσσαλονίκης. Οι παίκτες του Σταύρου Μυκονιάτη είχαν θετική απόδοση στα 3 από τα 4 δεκάλεπτα, με την 3η περίοδο να αποδεικνύεται κομβική για την έκβαση της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 15-28 ο Προμηθέας πήρε μία διαφορά 15 πόντων (55-70), οι παίκτες του Ρεθύμνου προσπάθησαν για την ανατροπή στο φινάλε (68-73), αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν (71-79).

Εξαιρετικός ήταν ο Μπρέισι – Ντέβις, ο οποίος πρωταγωνίστησε στο β’ δεκάλεπτο, καθώς πέτυχε 13 πόντους σε 5 λεπτά (32-25). Μάλιστα αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, ενώ οι Ντουράμ και Κλάντον ακολούθησαν με 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Αύριο στις 17.00 η ομάδα του Ρεθύμνου θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό Ρόδου στον μικρό τελικό, ενώ την πρώτη θέση του τουρνουά θα διεκδικήσουν ΠΑΟΚ και Προμηθέας στις 19.00.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και να βρίσκονται κοντά στο σκορ (7-8 στο 4’). Το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να πάρει διαφορά 3 πόντων με τους Ντουράμ και Κλάντον (11-8 στο 5’), ενώ ο Καλογιαννίδης με καλάθι και φάουλ έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στη Ρεθυμνιώτικη ομάδα στο α’ δεκάλεπτο (18-14 στο 8’), το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-17, καθώς ο Μέιερ μείωσε με τρίποντο. Στα πρώτα λεπτά της β’ περιόδου οι «κεραμιδί» κυριάρχησαν, καθώς μετά το 18-20 έτρεξαν ένα σερί 14-5 (32-25). Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπρέισι – Ντέιβις, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους σε διάστημα 5 λεπτών. Ο Σιγκούνας με καλάθι και φάουλ σημείωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα (35-27 στο 16’), αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε και με σερί 6-1 μείωσε σε 36-33 (17’). Μάλιστα στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Γερομιχαλός έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 40-42, έπειτα από αρκετή ώρα.

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα και με σερί 14-0 ανέβασε τη διαφορά στο 47-65, με το μεγαλύτερο προβάδισμα να πραγαμτοποιείται στο 28’ για το 49-70. Ο Κλάντον ήταν εκείνος που βρήκε λύσεις επιθετικά με συνεχόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το 55-70 του γ’ δεκαλέπτου. Στα πρώτα λεπτά της δ’ περιόδου ο Αμερικανός σέντερ συνέχισε να σκοράρει μειώνοντας σε 59-72 (33’), ενώ ένα σερί 9-1 από τους Ντουράμ και Γκάιτον έδωσε την ευκαιρία στο Ρέθυμνο Cretan Kings να πλησιάσει ακόμη περισσότερο (68-73 στο 36’).

Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις από τη γραμμή των βολών (69-77 στο 37’), με τους Ρεθυμνιώτες να γνωρίζουν τελικά την ήττα με 71-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 40-42 (ημιχρ.), 55-70, 71-79 τελικό.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντάνιελς, Μπρέισι – Ντέιβις 15(2), Γκάιτον 8(2), Ντουράμ 11, Ραζής 4, Χριστοδούλου 6, Κουρέπης 2, Γλυνιαδάκης 3, Σιγκούνας 3, Ντάνιελ 4, Καλογιαννίδης 5, Κλάντον 10.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ( Μάκης Γιατράς): Γκίκας 11(3), Τσαϊρέλης 14(2), Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης, Κασελάκης 9, Σαλούστρος 9(1), Κατσίβελης 5, Μέιερ 6(1), Μπράουν 5, Λαναράς, Έλις 12, Μαντζούκας.