Ρέθυμνο Cretan Kings: Ήττα με Παναθηναϊκό (91-69)

Το Ρέθυμνο Cretan Kings γνώρισε την ήττα με 91-69 από τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο άντεξε η ομάδα του Ρεθύμνου, η οποία κατά διαστήματα έπιασε πολύ καλή απόδοση. Με πρωταγωνιστική τον Στέφαν Μούντι επιθετικά (24π.) έως και το 25’ η διαφορά διατηρούνταν στο καλάθι (47-45). Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι πάτησαν «γκάζι» και με σερί 15-0 πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη (62-45 στο 30’).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Νίκο Βετούλα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Στέφαν Μούντι με 24 πόντους (5/7τριπ., 4ασ.), με τους Ντάνιελς (11π.) και Άρμστεντ να ολοκληρώνουν την τριάδα των «διψήφιων», ενώ τεράστια συνεισφορά είχε και ο Άντονι Λι, ο οποίος μέτρησε 8 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 41-35, 62-45, 91-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιστ 3 (1), Λεκαβίτσιους 12 (1), Αντετοκούνμπο 4 (1/8 σουτ), Σίνγκλετον 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρίβερς 2 (1/5 σουτ), Παππάς 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Βουγιούκας 10 (5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 ,Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 14 (2), Μήτογλου 7 (9 ριμπάουντ).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 6 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μούντι 24 (4/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λι 8 (13 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 3 (1), Άρμστεντ 10 (1/5 τρίποντα), Ντάνιελς 11 (2), Κώττας, Χριστοδούλου 5, Στεφανίδης 2, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης.