Ρέθυμνο Cretan Kings: Με μπροστάρη τον Μάρεϊ νίκησε καθαρά τον Ιωνικό Νικαίας

Την τέταρτη νίκη του στην φετινή Βasket League πήρε το Ρέθυμνο επικρατώντας με σκορ 90-76, χάρη σε ένα ξέσπασμα που είχε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-7, ενώ οι Νικαιώτες υποχώρησαν στο 6-5.

Κορυφαίος ο Μάρεϊ με 31 πόντους (5/9 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, αλλά και ο Φράνκαμπ με 22 πόντους και 5 ασίστ

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 2 πόντους (4-6) στο πρώτο τρίλεπτο. Ο Μάρεϊ πήρε την επίθεση των γηπεδούχων πάνω του και με τρία συνεχόμενα τρίποντα της έδωσε τα ηνία του αγώνα και προβάδισμα 5 πόντων (13-8). Την σκυτάλη της επίθεσης του Ρεθύμνου πήρε ο Γκόρντον απαντώντας στα καλάθια των φιλοξενούμενων για να διατηρήσει την διαφορά στα ίδια επίπεδα στο φινάλε του δεκαλέπτου (26-21).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και στην δεύτερη περίοδο ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους με βολές του Χριστοδούλου (41-31) με 4’13’’ για το ημίχρονο. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου είχαν επιθετικές λύσεις και διατήρησαν την διαφορά μέχρι την ανάπαυλα (51-41).

Οι φιλοξενούμενοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπαρτ μείωσαν στους 6 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (53-47), και μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι στο 25’, όταν με νέο τρίποντο του Αμερικανού μείωσαν στο καλάθι (61-59). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην αντεπίθεση του Ιωνικού και ανέβασαν την διαφορά στους 5 με τρίποντο του Φράνκαμπ, με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 72-65 με νέο τρίποντο του Καναδού.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν αποφασισμένοι για να καθαρίσουν το παιχνίδι και τα κατάφεραν με ένα επιμέρους 18-11, για να πάρουν τελικά την νίκη με το τελικό 90-76.

Κακή η διαιτήσία, έδειξε απίστευτη ανοχή στην συμπεριφορά και τις συνεχείς προκλήσεις των Ελληνιάδη, Μπατή και του Βαγγέλη Τσάπα που θα έπρεπε να έχει αποβληθεί καθώς επιτέθηκε φραστικά στον Καμπερίδη!