«Σεφτέ» στις νίκες το Ρέθυμνο Cretan Kings (83-76)

Ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο του Ρεθύμνου πραγματοποίησε ο Βαγγέλης Ζιάγκος. Ο Έλληνας τεχνικός οδήγησε τους Ρεθυμνιώτες στην πρώτη τους νίκη στη φετινή Basket League, με τους νησιώτες να επικρατούν εντός έδρας του Χολαργού με 83-76 στην παράταση, για την έβδομη αγωνιστική.

Το Ρέθυμνο ανέβηκε στο 1-6 και πλέον έχει παρέα στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ ο Χολαργός υποχώρησε στο 2-5, αδυνατώντας να πάρει νίκη μακριά από την έδρα του.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μπρέισι Ντέιβις (18π.), Στιβ Μπαρτ (17π., 7ασ.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λοβ με 15 πόντους κι ο Γιάνκοβιτς με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Χολαργός τα έβαλε… όλα από την περιφέρεια στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 4-17 στο 5′, με το Ρέθυμνο να προσπαθεί να αντιδράσει (16-2), αλλά να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ σκορ με 9 πόντους (16-25). Ο Μπρέισι Ντέιβις πήρε το όπλο του στη δεύτερη περίοδο και βοήθησε το Ρέθυμνο να μειώσει στο καλάθι (37-39) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι Κρητικοί ήταν εξαιρετικοί στην τρίτη περίοδο και με κορυφαίους τους Χριστοδούλου και Ντάνιελς κατάφεραν να ξεφύγουν με 8 πόντους (57-49) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Χολαργός έβγαλε αντίδραση και με σερί 0-7 μείωσε σε 63-64 στο 37′, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι μέχρι το τέλος.

Με το σκορ στο 65-68, ο Μπαρτ ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο κι έκανε το 68-68, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν τον στόχο κάτω από τα καλάθια στις επόμενες επιθέσεις και τον Μπαρτ να αστοχεί στην εκπνοή.

Στην παράταση, Ντέιβιτς και Τζόνσον έδωσαν διαφορά τεσσάρων πόντων (77-73) στο Ρέθυμνο, με τον Χολαργού να αδυνατεί να επιστρέψει στο παιχνίδι και να φεύγει ηττημένος από την Κρήτη.

Δεν γέμισε το “Μελίνα Μερκούρη”, είχε όμως καλή μπασκετική ατμόσφαιρα, με γκρίνια, με ένταση και πάθος για να κερδίσουν οι γηπεδούχοι το ματς. Πολύ κακή η διαιτησία των Αναστόπουλου, Παντελίδη, Ζάχαρη.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68 (κ.α.), 83-76.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Τζόνσον 12 (2), Χριστοδούλου 13 (2), Μπαρτ 17 (4/11 σουτ, 7/8 βολές, 7 ασίστ), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 3, Σιγκούνας 4, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 1, Κλάντον 5, Ραζής 5 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 10 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 34:19), Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέζε, Χόκινς 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές), Κώττας 4, Καμπερίδης 7 (1), Σπυριδωνίδης, Σκουλίδας 2, Λοβ 15 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 6 (1/8 σουτ, 1 ασίστ, 3 λάθη).