ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗ

Σούπερ Ρέθυμνο και στη Δράμα: 67-79!

Η εντυπωσιακή παρουσία του Ρεθύμνου συνεχίστηκε για ακόμα μία αγωνιστική αφού οι Κρητικοί άλωσαν την έδρα του ΚΑΟΔ, επικρατώντας των “πράσινων” με 79-67.

Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και με τον Δέδα να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση (20 πόντοι, 6/7 τρίποντα) πήραν ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα και εδραιώθηκαν στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Εκπληκτικός για τους Κρητικούς ήταν και ο Ράιτ που “άγγιξε” το τριπλ νταμπλ (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ενώ από τον ΚΑΟΔ ξεχώρισε ο Χαντ που τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ νταμπλ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Η αστοχία των δύο ομάδων ήταν το στοιχείο που ξεχώρισε στο πρώτο δεκάλεπτο (1/16 τρίποντα και οι δύο). Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στο 4ο λεπτό, κάτι που δεν φρόντισαν να εκμεταλλευτούν οι Κρητικοί (2-6), αφού ήταν και αυτοί από την πλευρά τους αρκετά άστοχοι. Οι παίκτες του Κώστα Καλαφατάκη δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι με αποτέλεσμα οι μοναδικές επιθετικές απειλές των “πράσινων” να είναι ο Χαραλαμπίδης και ο Μπάβτσιτς, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Δραμινούς μπροστά στο σκορ με 14-11.

Στη συνέχεια, το Ρέθυμνο κατάφερε να βρει ρυθμό την επίθεση και με συνεχόμενα τρίποντα από τους Δέδα και Κρίστμας να πάρει κεφάλι στο σκορ (18-21 στο 14′). Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με τους Μπάβτσιτς, Χαντ και Κακαρούδη να σκοράρουν έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 μέσα σε τρία λεπτά για το 28-23 του 17ου λεπτού.

Η διαφορά δεν ανέβηκε κι άλλο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και με δικό τους επιμέρους σκορ 10-3 πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ (31-33). Ο ΚΑΟΔ δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις, αφού η αστοχία συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο (15/43 εντός παιδιάς), κάτι που εκμεταλλεύθηκε το Ρέθυμνο για να διατηρήσει το προβάδισμά του.

Οι γηπεδούχοι με τρεις συνεχόμενες εύστοχες βολές του Χαραλαμπίδη μείωσαν στον πόντο (44-45 στο 28′) αλλά τα τελευταία δύο λεπτά η διαφορά αυξήθηκε για τους γηπεδούχους χάρη σε τρίποντα τον Δέδα και Παπανικολάου (48-54). Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι Κρητικοί “πάτησαν το γκάζι”, και με τον Πέτγουεϊ να σκοράρει με κάθε πιθανό τρόπο, πήραν (για πρώτη φορά στο παιχνίδι) διψήφια διαφορά (50-61 στο 33′).

Η ομάδα του Κώστα Καλαφατάκη προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά και να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά η πολύ καλή ημέρα του Πέτγουεϊ και τα τρίποντα των Δέδα και Λάτοβιτς διατηρούσαν την διαφορά ασφαλείας για το Ρέθυμνο.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 19 (10ρ.), Καρύδας, Χαραλαμπίδης 12 (6ρ., 3ασ.), Αθηναίου, Ιωακειμίδης 2, Μισέλ 1, Κιτσούλης, Τσέρανιτς, Ζάρας 4, Μπάβτσιτς 16, Κακαρούδης 9, Μονρό 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN (Κουφός): Κρίστμας 8, Κούμουλος, Παπανικολάου 6, Ράιτ 16 (9ρ., 8ασ., 3κλ.), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης, Τζόνσον, Λάτοβιτς 10 (7ρ.), Πέτγουεϊ 17 (3κοψ.), Δέδας 20, Κατσαρές.