ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

Συνέδριο στα Ανώγεια για τα τοπωνύμια της Κρήτης

Το Κέντρο Κρητικής Λογοτεχνίας και ο δήμος Ανωγείων διοργανώνουν τριήμερο συνέδριο με θέμα τα τοπωνύμια της Κρήτης, που θα πραγματοποιηθεί από 1 έως 3 Απριλίου, στα Ανώγεια, στον εκθεσιακό χώρο της Αγροτικής Τράπεζας.

Το συνέδριο είναι αφιερωμένο στη μνήμη των Νικολάου Κοντοσόπουλου, Ευαγγελίας Πετρουγάκη και Ευτυχίου Τωμαδάκη. Στο πλαίσιο του τριήμερου συνεδρίου, θα τιμηθεί ο δάσκαλος, πρώην δήμαρχος Ανωγείων, συγγραφέας, καταγραφέας και θησαυριστής των τοπωνυμίων των Ανωγείων, Γεώργιος Σμπώκος.

Πρόγραμμα

Παρασκευή 1 Απριλίου 2022

8.30: Προσέλευση και εγγραφή των συνέδρων.

9.00: Καλωσόρισμα από τον δήμαρχο Ανωγείων-Χαιρετισμοί.

Α’ Συνεδρία

Προεδρείο: Χριστόφορος Χαραλαμπάκης και Αντώνης Αγγελής.

9.30: Βασίλης Χαρωνίτης, δάσκαλος, συγγραφέας, «Η επιβίωση του Δία στα τοπωνύμια του Ψηλορείτη».

9.50: Αταλάντη Μιχελογιαννάκη, διδάκτωρ Φιλολογίας, συγγραφέας, «Συμβολή στο τοπωνυμικό της περιφέρειας των Ανωγείων».

10.10: Ιωάννης Βολανάκης, επίτιμος έφορος αρχαιοτήτων, «Ξενόγλωσσα τοπωνύμια της Επαρχίας Αμαρίου Ρεθύμνης Κρήτης».

10.30: Κωστής Ηλ. Παπαδάκης, φιλόλογος, θεολόγος, συγγραφέας, «Κοσμικά τοπωνύμια της Βενετοκρατίας του μητροπολιτικού Δήμου Ρεθύμνου».

10.50: Εμμανουήλ Μιχ. Αστυρακάκης, αγρονόμος – τοπογράφος μηχανικός, «Σκλαβοτοπωνύμια στην ευρύτερη περιοχή Τυλίσου».

11.10: Συζήτηση.

11.30-11.50: Διάλειμμα.

Β’ Συνεδρία

Προεδρείο: Μιχάλης Κοπιδάκης και Μαίρη Μπαγκιέρη.

12.10: Κανάκης Γερωνυμάκης, συγγραφέας, «Τα τοπωνύμια στην ιστορία και την πολιτιστική κληρονομιά. 350 τοπωνύμια από τ’ Ασφένδου Χανίων».

12.30: Μάριος Παπαδάκης, ιατρός, ερευνητής, και Γεώργιος Γρ. Σταματάκης, συγγραφέας, «Μοτίβα μετονομασίας οικισμών στην Κρήτη τον 19ο και τον 20ο αιώνα».

12.50: Ελένη Παπαδοπούλου, ερευνήτρια Β’ στο ΚΕΝΔΙ της Ακαδημίας Αθηνών, «Μετονομασίες τοπωνυμίων στην Κρήτη».

13.10: Μαρία Βραχιονίδου, ερευνήτρια Β’ στο ΚΕΝΔΙ της Ακαδημίας Αθηνών, «Οι αλλοεθνείς στα κρητικά τοπωνύμια».

13.30-13.50: Συζήτηση.

Γ’ Συνεδρία

Προεδρείο: Ιωάννης Βολανάκης και Χρυσούλα Καραντζή.

17.30: Βάσω Αλεγκάκη, νομικός, «Ο (+) Νικόλαος Κοντοσόπουλος».

17.40: Ελένη Κωβαίου, ΜΑ φιλόλογος, «Η (+) Ευαγγελία Πετρουγάκη».

17.50: Νεκτάριος Νικολακάκης, ιστορικός, τουρκολόγος, διδάκτωρ της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ, «Ο (+) Ευτύχιος Τωμαδάκης».

18.00: Ερρίκος Σκουλούδης, ερευνητής, «Παλαιοί και νέοι οικισμοί της Επαρχίας Σητείας».

18.20: Νικόλαος Α. Παπαδάκης, φιλόλογος-ιστορικός, «Τα κρητικά τοπωνύμια στον Κρητικό Πόλεμο του Αθανασίου Πικρού».

18.40: Χαρούλα Βερίγου, συγγραφέας, «Τοπωνύμια του Οροπεδίου Λασιθίου σε λογοτεχνικά κείμενα».

19.00: Γ. Καντεράκης, αξιωματικός ε. α., «Τοπωνύμια των οικισμών Σούρης,Σελίων και Λικοτιναράς Αποκορώνου Χανίων».

19.20: Συζήτηση.

19.40-20.00: Διάλειμμα.

Δ’ Συνεδρία

Προεδρείο: Βασίλης Χαρωνίτης και Ελένη Σμπώκου.

Απόδοση τιμής στον Γεώργιο Σμπώκο, δάσκαλο, πρώην δήμαρχο Ανωγείων, συγγραφέα, καταγραφέα και θησαυριστή των τοπωνυμίων των Ανωγείων.

20.00: Σωκράτης Κεφαλογιάννης, δήμαρχος Ανωγείων, «Γιατί τιμάμε τον Γεώργιο Σμπώκο, τον άνθρωπο, τον δάσκαλο, τον πρώην δήμαρχο, τον πνευματικό δημιουργό, τον συγχωριανό μας».

20.10: Λευτέρης Χαρωνίτης, σκηνοθέτης, «Ο ερευνητής Γεώργιος Σμπώκος».

20.25: Δημήτρης Σαλούστρος, φιλόλογος, ποιητής, «Ο Γεώργιος Σμπώκος και το πνευματικό του έργο».

20.40: Ζαχαρένια Κεφαλογιάννη, φιλόλογος, «Ο δάσκαλος, ο δήμαρχος και ο άνθρωπος Γεώργιος Σμπώκος».

20.55-21.20: Αντιφώνηση από τον τιμώμενο.

Σάββατο 2 Απριλίου 2022

Ε’ Συνεδρία

Προεδρείο: Μανόλης Πατεδάκης και Μαρία Βραχιονίδου.

8.30: Τρύφωνας Αγγελάκης, λογιστής, «Τοπωνύμια: Ο κρυμμένος θησαυρός».

8.50: Ιωάννης Καραβέλας, ναυπηγός, «Τοπωνύμια οικισμών του Οροπεδίου Λασιθίου».

9.10: Κωνσταντίνος Μαστρογιαννάκης, φιλόλογος, και Μάρκος Μαστρογιαννάκης, μεταπτυχιακός φοιτητής Ιστορίας, «Τοπωνυμική έρευνα στα χωριά Πυργού και Άγιος Μύρωνας».

9.30: π. Ιωάννης Δασκαλάκης, εφημέριος της Ενορίας Πρασάς-Καρτερού, «Τα τοπωνύμια του Χαρασού του δήμου Χερσονήσου».

9.50: Δημήτρης Ν. Μουδατσάκης, τυπογράφος, φοιτητής, «Τα τοπωνύμια του χωριού Σκοτεινό του Δήμου Χερσονήσου».

10.10: Συζήτηση.

10.30-10.50: Διάλειμμα.

Στ’ Συνεδρία

Προεδρείο: Αντώνης Σανουδάκης και Ελένη Παπαδοπούλου.

10.50: Ζαχαρίας Σμυρνάκης, φιλόλογος, τοπωνυμιολόγος, «Επιλογή και θεώρηση τοπωνυμίων του Αβδού Δήμου Χερσονήσου».

11.10: Μαρία Λαμπράκη, φιλόλογος, διδάκτωρ Ιατρικής, και Γεώργιος Κασσωτάκης, φιλόλογος, «Τοπωνύμια του χωρίου Αρχάγγελος ( Βαρβάρω ) του δήμου Μινώας Πεδιάδας».

11.30: Μαρία Δαμιανάκη-Παπαδοπούλου, πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Αποστόλων Πεδιάδας, «Τα τοπωνύμια του χωριού Αποστόλοι του δήμου Μινώας Πεδιάδας».

11.50: Γεώργιος Βελεγράκης, δάσκαλος, «Τοπωνύμια της Κοινότητας Πύργου Μονοφατσίου».

12.10: Στέλιος Παπαδάκης, ιστορικός ερευνητής, Τοπωνύμια του Καστέλλου Ρεθύμνου».

12.30: Νικόλαος Κουδουμάς, ιστορικός, μεταπτυχιακός φοιτητής, «Ονόματα οδών, πλατειών και τοπωνυμίων (εντός ) της πόλεως του Ηρακλείου στο πρώτο μισό του 20ου αιώνα».

12.50-1310 : Συζήτηση.

Ζ’ Συνεδρία

Προεδρείο: Ζαχαρίας Σμυρνάκης και Κωνσταντίνος Μαστρογιαννάκης.

17.30: Μάρκος Βαγιωνάκης, τεχνολόγος Γεωπονίας, «Τα τοπωνύμια του Κάμπου» (Γωνιά, Άγιος Ανδρέας, Φραντζεσκιανά Μετόχια – Ρεθύμνου).

17.50: Αθανασία Ψαρουλάκη, φιλόλογος, πρώην λυκειάρχης, «Τοπωνύμια και μικροτοπωνύμια του Πρινιά Μαλεβιζίου».

18.10: Μιχάλης Σπυριδάκης, χαρτογράφος-περιβαλλοντολόγος, «Τα τοπωνύμια του Κόκκινου Πύργου Τυμπακίου».

18.30: Αντώνης Σανουδάκης, επίτιμος επίκουρος καθηγητής Ιστορίας, συγγραφέας, «Τοπωνύμια και μικροτοπωνύμια του χωριού Χερσόνησος Ηρακλείου».

18.50: Κωνσταντίνος Τζιαμπάσης, διδάκτωρ Αρχαιολογίας, «Απόπειρα καταγραφής και ερμηνεία των τοπωνυμίων στην περιοχή του Μοχού και της Σταλίδας στον δήμο Χερσονήσου».

19.10: Σταύρος Φωτάκης, «Το τοπωνυμικό της περιφέρειας του χωριού Άγιος Ιωάννης Χλιαρός της Επαρχίας Αμαρίου Ρεθύμνης».

19.30- 19.50: Συζήτηση.

Κυριακή 3 Απριλίου 2022

Η’ Συνεδρία

Προεδρείο: Γιώργης Καράτζης και Κωνσταντίνος Τζιαμπάσης

10.30: Μιχάλης Κοπιδάκης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών, « Σκελετούρα. Πριν και μετά την απομάγευση του κόσμου».

10.50: Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών, «Το τοπωνύμιο Αγκάραθος».

11.10: Κώστας Μουτζούρης, φιλόλογος, «Πτηνωνυμικά τοπωνύμια στο Ακρωτήρι Χανίων».

11.30: Χρυσούλα Καραντζή, ερευνήτρια Α’ στο ΚΕΝΔΙ της Ακαδημίας Αθηνών, «Υδρωνύμια της Κρήτης».

11.50: Μανώλης Ανδρουλιδάκης, Ε. ΔΙ. Π Πατριαρχικής Ανώτατης Ακαδημίας Κρήτης, «Υδρωνύμια στον Ορθέ Μυλοποτάμου και στο Ίνι Πεδιάδας».

12.10: Αντώνης Αγγελής, διευθυντής της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Ρόδου, «Κοινά τοπωνύμια μεταξύ των νήσων Κρήτης και Ρόδου».

12.30: Θεοδοσία Αργυράκη-Ασαργιωτάκη, εικαστικός, «Πολλαπλές εικαστικές αφηγήσεις τοπωνυμίων της Κρήτης».

12.50: Συζήτηση.

13.15 Απολογισμός

15.30-17.30 Επίσκεψη στη Νίδα και αποκάλυψη πέτρας με χαραγμένο επάνω (της) ποίημα του Γιώργη Καράτζη.


Την Οργανωτική Επιτροπή του συνεδρίου αποτελούν οι παρακάτω:

  • Κώστας Μουτζούρης, πρόεδρος του Κέντρου Κρητικής Λογοτεχνίας.
  • Γιώργης Σμπώκος, δάσκαλος, συγγραφέας.
  • Ελένη Κωβαίου, φιλόλογος ΜΑ, υπεύθυνη των Κλειστών Συλλογών της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Κρήτης.
  • Γεώργιος Καράτζης, ποιητής.
  • Γρηγόρης Βοσκάκης, πρόεδρος της Ένωσης Φιλολόγων Ν. Ηρακλείου.
  • Βαγγέλης Βασσάλος, πρόεδρος του Συνδέσμου Φιλολόγων νομού Ρεθύμνης.
  • Νικόλαος Παπαδογιαννάκης, πρόεδρος της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Ρεθύμνης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης.
  • Ιωάννα Χαλκιαδάκη, φιλόλογος.
  • Γιάννης Σταμέλος, πρόεδρος της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας νομού Λασιθίου.
  • Βασίλης Χαρωνίτης, δάσκαλος, συγγραφέας.
  • Δημήτρης Σαλούστρος, φιλόλογος, ποιητής.
  • Ανδρέας Λενακάκης, ιστορικός, τοπωνυμιολόγος.
  • Βούλα Επιτροπάκη, νομικός, ποιήτρια.

Τα μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής είναι:

  • Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, ομότιμος καθηγητής Γλωσσολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Μιχάλης Κοπιδάκης, ομότιμος καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Μιχαήλ Πασχάλης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης.
  • Γεώργιος Νικολακάκης, καθηγητής Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης.
  • Γωγώ Κατσιμαλή, αναπληρώτρια καθηγήτρια Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης.
  • Βασίλειος Βερτουδάκης, επίκουρος καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Μανόλης Πατεδάκης, επίκουρος καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης.
  • Ζαχαρίας Σμυρνάκης, φιλόλογος, τοπωνυμιολόγος.